Politikani e nis fushatën nga arkivoli: “Të më varrosin të gjallë, nëse…” (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një kandidat për Kongresin meksikan nisi fushatën zgjedhore në një arkivol  për të nxjerrë në pah mijëra vdekje të vendit nga pandemia e coronavirusit dhe dhuna e lidhur me kartelet e drogës.

Carlos Mayorga, një kandidat i dhomës së ulët për partinë Encuentro Solidario në shtetin verior të Chihuahua, tha se po ju dërgonte një mesazh politikanëve që njerëzit po vdesin “për shkak të indiferencës së tyre”. Mayorga mbërriti brenda një arkivoli me ngjyrë ari në një tubim fushate në një urë midis qytetit kufitar meksikan të Ciudad Juarez dhe El Paso, Texas, raporton straitstimes.

Ai u shoqërua nga ndihmës i veshur me pajisje mbrojtëse personale dhe mbanin buqeta me lule për të tërhequr vëmendjen për numrin e të vdekurve në shtetin meksikan prej më shumë se 200 mijë – një nga më të lartët në botë.

Politikanët “kanë heshtur për nivelet e larta të krimit të organizuar. Ata kanë heshtur për situatën kaotike COVID-19”, tha Mayorga.

Më shumë se 300 mijë njerëz janë vrarë në Meksikë që kur qeveria vendosi ushtrinë në luftën kundër drogës në 2006, sipas shifrave zyrtare.

Të fundit

Theret 16-vjeçari në Tiranë pas një sherri, kapen dy autorët e mitur

Një 16-vjeçar ka mbetur i plagosur ditën e sotme në Tiranë, pas një konflikti të çastit me dy të...

Politikani e nis fushatën nga arkivoli: “Të më varrosin të gjallë, nëse…” (Video)

Një kandidat për Kongresin meksikan nisi fushatën zgjedhore në një arkivol  për të nxjerrë në pah mijëra vdekje të vendit nga pandemia e coronavirusit...

Balla inspekton punimet për rikonstruksionkn e ujësjellësit në Peqin: Ky është vetëm fillimi, Partia Socialiste do ta transformojë Peqinin

Drejtuesi Politik i Partisë Socialise në qarkun e Elbasanit, Taulant Balla ka inspektuar punimet që po kryhen për rikonstruksionin e ujësjellësit të Peqinit. Në...

Po ju shkatërrojnë të ardhmen! Këto janë 4 sjellje të prindërve që s’duhet t’i përdorin me fëmijët

Prindërimi është një detyrë e vështirë. Fëmijët influencohen nga gjithçka që i rrethon: bashkëmoshatarët, mësuesit dhe, pa dyshim, prindërit e tyre, të cilët kanë...

Alketa Vejsiu i rikthehet muzikës? Moderatorja tregon planet më të fundit

Moderatorja Alketa Vejsiu ka hedhur zëra se mund ti rikthehet sërish muzikës. Për ata që nuk e dinë, Vejsiu dikur ka kënduar, por e...

Lajme të tjera

Web TV