OSBE-ODIHR për zgjedhjet: Presidenti përdori postin për të bërë fushatë kundër qeverisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Misioni i OSBE-ODIHR ka publikuar sot raportin paraprak mbi mbarëvajtjen e zgjedhjeve të 25 Prillit në Shqipëri. Përmbledhtazi, raporti thekson se zgjedhjet ishin përgjithësisht të mirëorganizuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe gjithashtu vëren se dita e votimit ishte e qetë dhe pa incidente.

Megjithatë, siç kanë vërejtur edhe vëzhguesit e OSBE-ODIHR, fushata është dominuar nga disa tensione të pjesshme që buronin nga nga thirrjet për dhunë të Presidentit të Republikës, ankesave për rrjedhje të të dhënave personale për shkak të angazhimit të stukturave partiake në monitorimin e votuesve, si dhe akuzave ndaj mazhorances për përdorimin e burimeve qeveritare gjatë fushatës.

Shqetësimet për sjelljen e Presidentit vihen në dukje që në krye të raportit, në faqen 2, ku theksohet shqetësimi i OSBE-ODIHR për faktin se Presidenti keqpërdori tagrat e institucionit që ai përfaqëson për të bërë fushatë kundër qeverisë. Sjellja tërësisht jashtë kornizës institucionale e Presidentit trajtohet gjerësisht nga raporti, i cili ndër të tjera shprehet gjithashtu se toni dhe fjalori i përdorur nga liderët politikë, dhe në vecanti nga Presidenti i Republikës, ishte konfrontues dhe i zjarrtë.

Misioni i OSBE-ODIHR ndalet edhe tek situata e mediave në vend, duke listuar një sërë problematikash si ndikimi i pronarëve të medias që sjell në vetëcensurim të gazetarëve, kasetat e gatshme të përpunuara nga partitë politike, hapësira e ulët mediatike për partitë e vogla etj.(Tema)


Të fundit

Drogë, seks dhe rap? Njihuni me pasanikun e “Përputhen” që futi në sherr tri vajza pasi zgjodhi Anën: Paraja është thjesht letër kur…

Bledi Beqiri, i njohur në muzikë si reperi Bloody, ishte një nga hyrjet e reja të ‘Për’puthen’ në vitin...

Rrëfimi prekës i kameramanit shqiptar që i tregoi botës për masakrën e Reçakut: Lotët më kanë shkuar, por kamerën s’e kam lëshuar

“Njeriu pa kokë” është pamja që do t’i mbetet përgjithmonë në kujtesë. Filmimet që fokusoi objektivi i kamerës së tij në mëngjesin e mesit...

Nesër vizitë në Tiranë/ Erdogan: Turqia e sheh Shqipërinë edhe si mike, edhe si aleate të natyrshme

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, do të vijë në Tiranë ditën e hënë(nesër) për një vizitë zyrtare. Sipas agjendës së publikuar në media, pas...

Vendi befasues ku po lulëzon turizmi i ndryshimit të seksit

Tajlanda është konsideruar gjithmonë si destinacioni i "shkollës" jashtë shtetit për operacione të ndryshimit të gjinisë, por jo më. India po kalon një "rritje eksponenciale"...

“Ka rreziqe specifike”/ Banka Botërore: Shqipëria i rezistoi mirë krizës ekonomike pas pandemisë

Shqipëria i rezistoi mirë krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia, por për Emanuel Salinas, Menaxher i Zyrës së Bankës Botërore për Shqipërinë, e rëndësishme...

Lajme të tjera

Web TV