Si të pastroni thellë frigoriferin dhe ta mbani pa erë për muaj të tërë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grua ka treguar sekretet e saj për pastrimin e thellë të frigoriferit dhe një hile të zgjuar që e mban atë pa erë për muaj me radhë.

Chantel Mila, nga Melbourne, Australi, thotë se frigoriferët ndoten shumë shpejt, pasi papastërtitë nga ushqimi fillojnë të grumbullohen. Ajo thotë se të gjithë duhet të bëjmë pastrime të thella frigoriferëve të paktën çdo tre muaj. Nga ana tjetër, nuk ka asgjë më të keqe sesa një erë e keqe në frigorifer.

“Kjo është mënyra se si të mbani frigoriferin tuaj me erë të mrekullueshme”, shkroi Chantel në një postimi në TikTok. Teksa vazhdon të zbulojë se pastron frigoriferin e saj me një përzierje të ujit, uthullës dhe vajrave thelbësorë.

@mama_mila_

How to keep your fridge smelling great for months ✨ #cleaninghacks #cleantok #lowtoxcleaning #kitchenhacks

♬ You – Regard & Troye Sivan & Tate McRae

 

Për të bërë përzierjen e pastrimit, thjesht përzieni një filxhan e gjysmë ujë të vakët me gjysmë filxhani uthull të bardhë në shishen tuaj.

Ajo thotë se spërkatësi i saj i veçantë do të ndihmojë gjithashtu për të ‘dezinfektuar dhe pastruar’ frigoriferin tuaj dhe mund ta përdorni edhe në sipërfaqet e tjera të kuzhinës.

“Shtoni pesë pika vaj esencial në këtë përzierje”, sugjeron Chantel. Për procesin e pastrimit, hiqni raftet tuaja nga frigoriferi dhe spërkatni ose fshijini ato me doreza gome dhe spërkatësin e krijuar”.

Spërkatni të gjithë brendësinë e frigoriferit dhe më pas fshijeni atë me një leckë për t’u siguruar që keni hequr qafe bakteret që mund të mos jeni në gjendje t’i shihni.

Chantel thotë se është me të vërtetë e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje e veçantë qosheve kur po spërkatni dhe fshini.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, 6 maj 2021


Të fundit

Paratë u fshehën në një pusetë, si arriti policia që të identifikojë grabitësit dhe të arrestojë 22-vjeçarin

Detaje të reja janë zbuluar nga arrestimi i njërit prej 3 autorëve të grabitjes së 3 milionë lekëve të...

Bilanci i fundit nga MSH/ Ja sa raste të reja dhe viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për...

E ndjek dhe e qëllon pas shpine/ Momenti kur 58-vjeçari vret me breshëri plumbash të shoqen në Elbasan

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit, ku një 58-vjeçar i identifikuar si shtetasi Gëzim Toçila ekzekutoi gruan...

Zbardhet dëshmia e 13-vjeçares që u sulmua seksualisht nga polici: Hyra brenda në banesë dhe ai…

Është zbardhur dëshmia e 13-vjeçares, e cila u sulmua seksualisht nga polici Kol Kola në Lezhë. Sipas dëshmisë, ngjarja ka ndodhur më 29 Prill,...

“Më lanë me 24 vota në vendlindje”/ Nard Ndoka nxjerr paktin me PD: Si më tradhtoi Basha, krim dhe pabesi

Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka ka akuzuar kreun e PD-së për shkeljen e marrëveshjes së firmosur me aleatët.  Akuza e tij lidhjet me...

Lajme të tjera

Web TV