Gjykata rrëzon kompaninë turke dhe i jep të drejtë Ministrisë së Mjedisit: Nuk do të ndërtohet HEC në Vjosë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata Administrative ka mbështetur kërkesat e vazhdueshme të qytetarëve dhe shoqërive civile apo dhe shoqatave të angazhuara për mbrojtjen e mjedisit, lidhur me ndërtimin e digave mbi lumin Vjosë.

Gjithashtu edhe për ta shpallur atë Park Kombëtar në mënyrë që të mos bëhen ndërhyrje të mëvonshme. Sot Gjykata Administrative e Tiranës me gjyqtare Aferdita Maho ka rrëzuar një padi nga kompania turke AYEN-ALB SH.A kundër Ministrisë së Mjedisit. Në atë padi kërkohej shfuqizimi i deklaratës mjedisore negative që rrëzon në tërësi koncesionin për ndërtimin e hidrocentralit të Kalivaçit.

Ministria e Mjedisit nuk pati miratuar një projekt të kompanisë turke, duke e konsideruar atë me vlerësim mjedisor negativ. Në raport thuhej se gjendja natyrore dhe vlerat e biodiversitetit të lumit Vjosa, janë ndër më të lartat në Ballkan, ku gjenden qindra gjallesa të reja, dy prej të cilave të panjohura më parë për shkencën.

Rama më herët e ka premtuar se Parku i Vjosës do të shpallet Park Kombëtar, pasi dhe shumë ambientalistë apo qytetarë të zakonshëm kanë bërë shumë në mbrojtje të këtij lumi, i cili është i vetmi i ngelur i ‘virgjër’ në Evropë. Një ndër më të njohurit në botë, aktori i madh Leonardo di Caprio e ka mbështetur nismën për mbrojtjen e lumit të Vjosës në Shqipëri që nga viti 2019.


Të fundit

Gjykata rrëzon kompaninë turke dhe i jep të drejtë Ministrisë së Mjedisit: Nuk do të ndërtohet HEC në Vjosë

Gjykata Administrative ka mbështetur kërkesat e vazhdueshme të qytetarëve dhe shoqërive civile apo dhe shoqatave të angazhuara për mbrojtjen...

Punimet në rrjet/ Disa zona në Tiranë do të mbesin 7 orë pa drita nesër

OSHEE njofton se nesër në disa zona të Tiranës do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për 7 orë, për shkak të punimeve që...

Manastirliu publikon shifrat: Rreth 766 mijë të vaksinuar kundër Covid-19 në Shqipëri

Numri i të vaksinuarve në Shqipëria ka shkuar në rreth 766 mijë. Shifra është zbuluar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila shkruan...

Si do të ndryshojë qeveria Rama? Këta janë emrat që ikin

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit thyen traditën e qeverisjes në Shqipëri, pasi për herë të parë që pas rënies së komunizmit, një parti arriti...

“Ish-Miss Shqipëria ‘nxjerr zbuluar’ biznesmenët: Thonë ma jep që të ta jap vendin e punës!

Ish-Missi shqiptar, Denisa Kulemani, ka bërë një deklaratë të fortë. Ajo është shprehur se shpesh pronarët i kanë thënë “ma jep që të ta...

Lajme të tjera

Web TV