“Është i gjithi faji im”/ Zbulohet kush e shkaktoi tragjedinë në Itali ku vdiqën 14 persona

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tre të dyshuar në një aksident me teleferik në Itali që vrau 14 persona u lejuan të dilnin nga burgu të dielën, pasi një gjykatës vendosi se pjesa më e madhe e fajit i binte vetëm njërit prej tyre, teknikut të shërbimit. Fatkeqësia më 23 maj bëri që një kabinë teleferiku që fluturonte nga qyteti turistik Stresa, të shkëputej dhe të binte në tokë mbi malin Mottarone në rajonin e Piemonte.

I vetmi i mbijetuar ishte një djalë 5-vjeçar, Eitan Biran, prindërit, vëllai i vogël dhe stërgjyshërit e të cilit humbën jetën në aksident. Pronari i ndërmarrjes së teleferikëve në Mottarone, Luigi Nerini dhe shefi i mirëmbajtjes Enrico Perocchio u arrestuan të mërkurën për incidentin së bashku me një teknik, Gabriele Tadini.

Gjykatësja hetuese e Verbania, Donatella Banci Buonamici, tani ka vendosur se kishte një “mungesë të madhe të provave” të fajësisë për dy personat e të parë, të cilët u liruan nga burgu i Verbania të dielën. Ajo shtoi se pjesa më e madhe e fajit për aksidentin ishte te Gabriele Tadini, i cili kishte çaktivizuar qëllimisht frenën e urgjencës së makinës, sepse ajo bllokohej në mënyrë spontane. Frenat mund ta kishin ndaluar kabinën e teleferikut pasi pasi kablloja u këput. Në gjyq, Tadini u ka thënë të pranishmëve: “Është i gjithi faji im”. Ai u lejua të largohej nën arrest shtëpiak dhe po pret padinë. Rajoni i Piemontit mbajti një minutë heshtje mesditën e së dielës, me flamuj që valëviteshin në gjysmë shtizë për të përkujtuar atë që ndodhi një javë më pare, fatkeqësinë pranë liqenit Maggiore.


Të fundit

“Është i gjithi faji im”/ Zbulohet kush e shkaktoi tragjedinë në Itali ku vdiqën 14 persona

Tre të dyshuar në një aksident me teleferik në Itali që vrau 14 persona u lejuan të dilnin nga...

Monitorime me dron, policia gjobit për 1 orë 93 drejtues mjetesh (Video)

Policia rrugore ka gjobitur për rreth 1 orë 93 drejtuesh mjetesh për parakaime të gabuara. Me anë të monitorimit me dron, Policia ka mundur të...

Boris Johnson i martuar në fshehtësi të plotë? Del fotoja e parë nga ceremonia

Kryeministri britanik Boris Johnson është kurorëzuar në martesë me të fejuarën Carrie Symonds. Ata kanë mbajtur një ceremoni private të shtunën, në Katedralen Westminster,...

Abuzimi me çmimet, Braçe publikon faturën dhe ankohet: S’do t’iu vijë kush

Abuzimet me çmimet nga restorantet gjatë sezonit turistik denoncohen ço vit. Një rast të tillë e ka denoncuar sot edhe zv.kryeministri Erion Braçe. Ai...

U vra në mes të Athinës/ Nëna e 34-vjeçarit shqiptar shpërthen në lot dhe e qan me fjalë (Video)

Detaje të reja bëhen me dije lidhur me ngjarjen e rëndë që ndodhi sot pasdite në Sepolia të Athinës, Greqi. Një sulm i armatosur...

Lajme të tjera

Web TV