Protesta për të drejtat e punëtorëve në Greqi/ Komuniteti shqiptar: Ligji nuk kalon

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot Greqia është përfshirë nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe. Sindikatat e sektorit privat, publik, punëtorëve në marinën tregtare, nëpunësit e gjykatave, e mbarë vendi kundërshton ardhjen në parlament të projektligjit të qeverisë Mitsotakis i cili propozon reforma në çdo fushë, orar i punës, lejet e punëtorëve, kontratat e punës, të drejtat dhe detyrimet e punëtorëve në Greqi.

Sipas grevistëve, projektligji i ri eliminon plotësisht të drejtat e punëtorëve dhe nëpunësve të fituara me beteja pafund ndër dekada. Sot bllokohet qarkullimi i mjeteve të transportit publik në qytetet e mëdha, ndryshime të mëdha në fluturimet ajrore, itineraret e anijeve dhe trenave. Greva nga orët e paradites deri në mesditë në Athinë, Selanik dhe shumë qytete të vendit.

Protestës i është bashkuar edhe komuniteti shqiptar në Chania, në pankartat e të cilëve shkruhet “Komuniteti Shqiptar në Chania: Nuk do kalojë!” (ligji) si dhe “Sindikatat e klasës punëtore në duart tona, JO të punëdhënësve”. /Diaspora shqiptare

 


Të fundit

Protesta për të drejtat e punëtorëve në Greqi/ Komuniteti shqiptar: Ligji nuk kalon

Sot Greqia është përfshirë nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe. Sindikatat e sektorit privat, publik, punëtorëve në marinën...

Donte t’i merrte paratë/ 37-vjeçarja vret shoqen e saj me ilaç syri

Një grua nga Wisconsin është akuzuar për vrasjen e shoqes së saj duke e helmuar atë me ilaç sysh dhe më pas duke u...

Tentoi të kalonte kufirin ilegalisht/ Ofroi 20 euro, arrestohet shqiptari

Policia Kufitare e Kosovës ka njoftuar sot arrestimin e një shtetas të Shqipërisë, pasi në pikë-kalimin kufitar në Qafë Prush, ka ofruar ryshfet për...

Takimi me Ramën, Varhelyi tregon për çfarë do të diskutohet sot në Samitin e Tiranës

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka takuar kryeministrin Edi Rama para Samitit të Tiranës. Varhelyi zbulon se në Samit do të diskutohet për zbatimin...

Nëna vari 3-vjeçaren në ballkon, i rrëshqet nga duart dhe ndërron jetë (Video)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Rusi ku një 23-vjeçare Anna Ruzankina është arrestuar për vrasjen e vajzës së saj. 23-vjeçarja e dehur dhe...

Lajme të tjera

Web TV