U ankua pasi KLGJ e shkarkoi nga detyra, Gjykata Kushtetuese “rrëzon” Enkeleida Hoxhën 

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjykata kushtetuese nuk pranon ankimin e gjyqtares Enkeleida Hoxha, e cila kërkoi nga Kushtetuesja anulimine  vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor që i hoqi statusin e magjistratit. Sipas kushtetuese, ky ankim duhet bërë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, pasi KPA është institucioni që shqyrton këto ankime.

Kështu që Gjykata Kushtetuese nuk e kaloi kërkesën në seancë plenare.

KLGJ shkarkoi nga detyra Enkeleida Hoxhën pasi u arrestua dhe po hetohet për korrupsion. KLGJ u shpreh se Hoxha shkeli ligjin edhe me lirimin nga qelia të Hekuran Billës, ekzekutuar në atentat mafioz.

Ish-gjyqtarja Hoxha u arrestua nga SPAK pas një superoperacionit të zhvilluar në Gjykatën e Krujës, gjatë seancës gjyqësore, teksa po lironte një tjetër të dënuar.

Mes të dënuarve janë edhe sekretarja e Gjykatës, Emanuela Mallkuçi, ekspert shëndetësor dhe avokati Aldo Tabaku të cilët në bazë të një skeme të mirëfilltë kriminale bënin lirimin e të dënuarve. Emri i gjyqtares lidhet me lirimin e shumë të dënuarve me burg përjetë, mes tyre edhe Endrit Dokle, Genc Tafilit ai edhe Hekuran Billa, i vrarë disa muaj më parë në Tiranë.

Këshilli i Lartë Gjyqësor shkarkoinga detyra Enkelejda më 17 mars, e akuzuar se ka shkelur detyrën në lirimin e disa të dënuarve me burgim të përjetshëm, vendim të cilin Hoxha e ka apeluar.

 


Të fundit

U ankua pasi KLGJ e shkarkoi nga detyra, Gjykata Kushtetuese “rrëzon” Enkeleida Hoxhën 

Gjykata kushtetuese nuk pranon ankimin e gjyqtares Enkeleida Hoxha, e cila kërkoi nga Kushtetuesja anulimine  vendimit të Këshillit të Lartë...

Koronavirusi në Kosovë/ Asnjë viktimë në 24 oret e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 1,977 testime, 10 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Kapet me armë të ftohta në makinë, në pranga 21-vjeçari në Korçë

Policia e Korçës ka arrestuar një 21-vjeçar, pasi u kap duke lëvizur pa leje drejtimi dhe me armë të ftohta në mjetin e tij...

E pushoi nga puna, i moshuari nxjerr pistoletën dhe vret shefin

Një 86-vjeçar në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vrau shefin e tij, pasi mësoi se do të largohej nga puna. Felix Barbera nxori...

“Fajtor për pedofili dhe u shpall non grata”/ Anglezi bën kërkesën e pazakontë në Gjykatën e Tiranës

Pasi u largua nga Shqipëria, Devid Brawn kërkon në Gjykatën e Tiranës pasaportën e skaduar, paratë e sekuestruara gjatë asaj kohe dhe laptopin. Padia...

Lajme të tjera

Web TV