Perlë e alpeve/ Razma është kthyer në destinacion turistik për shumë vizitorë (Video)

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Razma është një nga pikat turistike më të afërta në qytetin e Shkodrës. Ajo është shumë e përshtatshme për zhvillimin e turizmit malor veror dhe dimëror.

Kjo perlë e turizmit malor, pret e përcjell vizitorë në çdo stinë të vitit. Janë të shumtë turistët nga vende të ndryshme të botës, por edhe vizitorët nga Kosova, Mali i Zi dhe qytete të ndryshme të Shqipërisë, që zgjedhin të kalojnë fundjavën në Razëm, apo edhe të shijojnë një drekë me produkte bio, karakteristike për malësinë.

 

Razma përfshihet në komunën Shkrel të rrethit Malësi e Madhe, komunë kjo që ka rreth 3600 banorë. Në mes të pishave, lëndinave, kullotave alpine e peisazheve malore, ka banesa të tipit alpin.

Në Razëm turizmi ka histori të hershme, që në vitet ‘20 ku mjaft tregtarë e të pasur të qytetit të Shkodrës ndërtuan këtu shtëpi ku në stinën e verës pushonin familjet e tyre. Më 1953, këto banesa u shtetëzuan dhe u përdorën nga shteti i atëhershëm si vende pushimi. Në verë funksiononte kampi i pushimit të punëtorëve dhe një hotel, ndërsa shtëpitë një e dykatëshe strehonin pushues kryesisht në dimër ku mjaft shkolla apo kolektiva ndërmarrjesh vinin në Razëm dhe kalonin një ose dy ditë duke luajtur në borë dhe duke bërë ski.


Të fundit

“Sekretari Pompeo më emëroi në Tiranë”, Kim: Shqipëria model, po kontribuon për botën

Në kuadër të konferencës për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim pohoi se...

Cila ishte ngjarja më e ngarkuar në histori

Shifrat flasin vetë: masat po mobilizohen më shumë për fenë sesa për politikën. Këtu janë ngjarjet më të ndjekura të dekadave të fundit në...

Aksidentohet një tjetër autobus në Tiranë/ “Kombinati” përplaset me koshin e mbeturinave

Është aksidentuar përsëri një autobus në Tiranë. Bëhet fjalë për urbanin e linjës së Kombinatit i cili është përplasur me një kosh mbeturinash. Mësohet se ngjarja...

E rëndë në Greqi/ 13-vjeçari i jep fund jetës pas sfidave në TikTok

Një 13-vjeçar në Greqi është gjetur i vdekur në dhomën e tij. I mituri është gjetur i varur në dhomën e tij nga prindërit,...

Rama konferencë me Mike Pompeo: Furnizimi me gaz përmes Terminalit të Ri që do të…

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë me Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, i cili viziton Shqipërinë për herë të parë. Gjatë kësaj konference do të...

Lajme të tjera

Web TV