Guvernatori Sejko: Ekonomia drejt rikuperimit, rritja për 2021 pritet 5.3 %

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko të mërkurën ka zhvilluar një konferencë për shtyp në lidhje me vendimmarrjen e politikes monetare.

Sejko tha se gjatë 2021 pritet të ketë rritje të ekonomisë dhe për pasojë do të ketë kthim të inflacionit në objektiv në vitin 2022.

Ai deklaroi se rritja ekonomike pritet të rritet me 5.3 %.

“Ekonomia pritet të rritet në këtë vit që do sjell rritje punësimi dhe të pagave, për pasojë do të kemi edhe kthim të inflacionit në objektiv në 2022.  Norma mesatare e inflacionit ishte 1.9% në prill dhe maj dhe u ndikua nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe të naftës. Aktiviteti ekonomik është drejt rikuperimit në 2 tremujorët e parë të vitit. Ka rritje investimesh, shpenzimesh dhe zgjerim të eksportit. Rritja ekonomike për 2021 pritet të jetë 5.3% sipas vlerësimit të BSH”, tha Sejko.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko të mërkurën ka zhvilluar një konferencë për shtyp në lidhje me vendimmarrjen e politikes monetare.

Sejko tha se gjatë 2021 pritet të ketë rritje të ekonomisë dhe për pasojë do të ketë kthim të inflacionit në objektiv në vitin 2022.

Ai deklaroi se rritja ekonomike pritet të rritet me 5.3 %.

“Ekonomia pritet të rritet në këtë vit që do sjell rritje punësimi dhe të pagave, për pasojë do të kemi edhe kthim të inflacionit në objektiv në 2022.  Norma mesatare e inflacionit ishte 1.9% në prill dhe maj dhe u ndikua nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe të naftës. Aktiviteti ekonomik është drejt rikuperimit në 2 tremujorët e parë të vitit. Ka rritje investimesh, shpenzimesh dhe zgjerim të eksportit. Rritja ekonomike për 2021 pritet të jetë 5.3% sipas vlerësimit të BSH”, tha Sejko.

Lexo edhe :  Greqia hap kufijtë me Shqipërinë, Kakavija dhe Kapshtica qëndrojnë 24 orë hapur

 


Të fundit

Guvernatori Sejko: Ekonomia drejt rikuperimit, rritja për 2021 pritet 5.3 %

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko të mërkurën ka zhvilluar një konferencë për shtyp në lidhje me vendimmarrjen...

Ra nga kati i 22-të/ Pornostarja vdes në moshën 29-vjeçare, ja çfarë iu gjet në dorë

Një yll i “PornHub” është rrëzuar nga kati i 22-të i një ndërtese në Shën Petersburg. Bëhet fjalë për Kristina Lisina, 29 vjeç, e njohur...

Pas arrestimit nga SPAK/ Rama shkarkon nga detyra kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushen

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushe. Me vendim të këshillit të ministrave në shkarkimin e Tushes argumentohet se...

Vrasja e Presidentint të Haitit/ Momenti kur personat e armatosur hyjnë në rezidencën private (Video)

Haiti sot ndodhet në zi, pasi Presidenti i saj, Jovenel Moise, është vrarë brutalisht nga një atentat me armë, në rezidencën e tij private....

Selami Jenishehri fyen kolegët: Të poshtrit, unë do jem sërish deputet

Sot është seance e fundit e kësaj legjislature, gjatë të cilës deputeti Selami Jenishehri është shprehur i sigurt që zgjedhjet e 25 prillit do...

Lajme të tjera

Web TV