30-vjetori i marrëdhënieve diplomatike me Izraelin/ Levy letër Ruçit: Mundësi për forcimin e bashkëpunimit ndërparlamentar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeparlamentari i sapozgjedhur i Izraelit, Mickey Levy i ka shkruar një letër kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçit në kuadër të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Kryeparlamentari Levy shkruan se kjo ditë ndër të tjera është një mundësi më tepër për forcimin e bashkëpunimit ndërparlamentar duke theksuar se marrëdheniet mes dy vendeve duhet të thellohen.

 

 “Unë e vlerësoj shumë bashkëpunimin e fuqishëm ndërparlamentar, i cili nxit e lehtëson bashkëpunimin midis vendeve dhe popujve tanë. Bashkëpunimi dhe partneriteti ndërkombëtar janë më të rëndësishëm  se kurrë përballë sfidave  të sotme të njerëzimit. Ndaj të njëjtën dëshirë me ju se bashkëpunimi midis Knesetit të Shtetit të Izraelit dhe Kuvendit të Shqipërisë duhet të thellohet e zgjerohet. Ky vit, i cili shënon 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis të dy vendeve tona, është një mundësi më tepër për forcimin e bashkëpunimit ndërparlamentar”, shkruhet në letër.  


Të fundit

Krimineli i rrezikshëm me dy emra arrestohet në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 44-vjeçar me rrezikshmëri të lartë shoqërore në fushën e krimeve kundër jetës, brenda...

30-vjetori i marrëdhënieve diplomatike me Izraelin/ Levy letër Ruçit: Mundësi për forcimin e bashkëpunimit ndërparlamentar

Kryeparlamentari i sapozgjedhur i Izraelit, Mickey Levy i ka shkruar një letër kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçit në kuadër të 30-vjetorit të vendosjes së...

Ali Podrimja, misteri i vdekjes së poetit

U cilësua i zhdukur pas një festivali të poezisë në Francë. Më 21 korrik 2012, u gjet trupi i pa jetë i tij Ali Podrimja...

Rama uron ditë të mbarë me pamjet nga maketi i portit të Durrësit

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e maketit të përfunduar të Portit të Durrësit, të krijuar nga studioja urbanistike të Emaar Group...

Shqiptari u vetëaksidentua, autoritetet zvicerane dëbojnë 29-vjeçarin

Gjykata Penale e Bazelit, në Zvicër ka dëbuar nga shteti një sipërmarrës nga Kosova. 29-vjeçari, identiteti  i të cilit nuk bëhet i ditur, akuzohet...

Lajme të tjera

Web TV