Presidenti brazilian dezinformonte lidhur me Covid-19, YouTube heq videot

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

YouTube tha se ka hequr videot e postuara nga presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro pasi ato përhapnin dezinformim mbi Covid-19.

Gjiganti i teknologjisë tha se vendimi i tij nuk bazohej në ideologji ose politikë, por në politikat e saj të përmbajtjes.

Që nga fillimi i pandemisë, presidenti ka folur kundër bllokimeve, maskave dhe vaksinimeve.

Zyra e presidentit nuk ka komentuar vendimin e YouTube, i cili hoqi 15 video, shkruajnë mediat lokale.

Në kanalin e tij publikohen takimet javore dhe bisedat me ministrat për çështje të ndryshme – disa prej të cilave transmetohen drejtpërdrejt.

Sipas shtypit të lajmeve O Globo, një video tregon Eduardo Pazuello, ish-ministri i Shëndetësisë të Brazilit, duke krahasuar koronavirusin me Aids.

“Pandemia post-HIV, HIV vazhdon të ekzistojë. Ka akoma disa që janë të kontaminuar, shumica trajtohen dhe jeta vazhdon”, thotë Pazuello.

Në një video tjetër të një transmetimi të CNN, një mjek brazilian rekomandoi hidroksiklorokinë dhe ivermektin si trajtime kundër Covid-19.

YouTube tha që nuk lejon përmbajtje në platformën e saj që promovojnë substancën si një trajtim efektiv.

Ai gjithashtu tha që rregullat e tyre ndalojnë videot që thonë se maskat nuk ndihmojnë për të parandaluar përhapjen e virusit.

Kjo nuk është hera e parë që videot e presidentit Bolsonaro hiqet nga platformat kryesore dixhitale për shkak të shkeljeve të politikave.

Vitin e kaluar Twitter dhe Facebook hoqën videot e presidentit Bolsonaro duke ecur pa respektuar distancën fizike dhe duke pretenduar se numrat e madh të rasteve do ta bënin Brazilin imun ndaj Covid.

Gjatë pandemisë, Brazili është përballur me një nga shpërthimet më të mëdha dhe më vdekjeprurëse në botë të koronavirusit dhe presidenti është përballur me kritika në rritje për trajtimin e tij të krizës.

Lexo edhe :  Fansi i propozoi për martesë gjatë koncertit, shikoni reagimin e Elvana Gjatës (Video)

Në prill, kongresi i Brazilit nisi një hetim zyrtar mbi menaxhimin e qeverisë Bolsonaro ndaj pandemisë.

 


Të fundit

Nju Jork: Përurohet rruga “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”

Me vendim të Bashkisë së Nju Jorkut, një rruge në lagjen Bronks iu shtua edhe emri i heroit kombëtar...

U plagos në lokalin e Noizyt, Ardit Kërtusha: Atentati do kryhej nga vr*sës me pagesë

Zbardhet dëshmia e Ardit Kërtushës. Burimet bëjnë me dije se Kërtusha mohon që ngjarja të ketë ndodhur për motive banale apo konflikt të çastit...

“Kemi mbetur pa lidership në nivel lokal”/ Rama: Procesi duhet të përfundojë në vjeshtë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e mbajtur në takimin e Këshillit koordinues të qarkut Tiranë, takim i mbajtur në kuadër të zgjedhjes së strukturave...

Borrell: Duhet të hapim negociatat me Shqipërinë para përfundimit të presidencës franceze

Përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell ka bërë një deklaratë për mediat pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së ku ka kërkuar...

Demokrati nga Kukësi i shpreh dashurinë Berishës: Të kam në zemër, me ty deri në vdekje

Gjatë takimit të Berishës në Kukës, njëri prej mbështetësve të tij i ka shprehur dashurinë. Ai i tha Berishës se atë e thërrasin Muharrem...

Lajme të tjera

Web TV