“Të hënën vijnë 44 mijë doza Pfizer”/ Manastirliu: Dyshohet se në Shqipëri po qarkullon varianti Delta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot është dita e pestë e javës së hapur për vaksinimin e personave +18 vjeç në çdo komunitet, për t’i dhënë mundësi sa më shumë qytetarëve për tu mbrojtur nga Covid-19, ndërsa shihet një rritje e interesit për vaksinimin mes të rinjve.

Ministrja e Shëndetësisë, e cila ndoqi nga afër vaksinimin me njësitë e lëvizshme në Ndroq, tha se ka dyshime që varianti Delta është duke qarkulluar në Shqipëri, por janë ende në pritje të rezultateve të laboratorëve të referencës.

“Javët e hapura do të vijojnë, ashtu si me rritjen e numrit të vaksinave, na krijon mundësinë që vaksinimit të vazhdojë. Ditët e fundit është rritur mbulimi me vaksinat për të gjitha moshat. Kemi një rritje të lehtë të rasteve pozitive. Kemi dyshime se në Shqipëri qarkullon varianti Delta, por jemi në pritje të rezultateve të laboratorëve të referencës për ta vërtetuar këtë dyshim tonin. Nisur nga ajo që po ndodh përreth shihet se ka një rritje të qarkullimit të këtij varianti”, tha Manastirliu.

Ministrja shtoi më tej se, ditën e hënë do të mbërrijnë edhe 44 mijë vaksina Pfizer në vijim të kontratave me vaksinën Pfizer.


Të fundit

“Të hënën vijnë 44 mijë doza Pfizer”/ Manastirliu: Dyshohet se në Shqipëri po qarkullon varianti Delta

Sot është dita e pestë e javës së hapur për vaksinimin e personave +18 vjeç në çdo komunitet, për...

Arben Kraja: Lidhjet politike nuk do mbrojnë askënd nga SPAK

Kreu i SPAK Arben Kraja, tha qartë dhe prerë se statusi dhe lidhjet politike nuk do mbrojnë askënd nga drejtësia duke theksuar se koncepti...

I vuri flakën barit të thatë, digjen 70 rrënjë agrume në Lushnje

Një incident i rëndë është shënuar këtë të premte në Lushnje. Sipas njoftimit të bërë nga policia mësohet se shtetasi M.B., pasi ka ndezur një...

Po përpiqej t’i shpëtonte prangave, për pak i bie policit mbi kokë (Video)

Një person që po ndiqej nga policia u përpoq t’i shpëtonte arrestimit dhe u hodh nga tarraca, duke rrezikuar jetën e një polici që...

Manchester City tundon Harry Kane me çmimin rekord 160 mln paund

Harry Kane thuhet se do të realizojë dëshirën e tij dhe të largohet nga Tottenham në një transferim rekord të Premier League me 160...

Lajme të tjera

Web TV