Flota e parë e autobusëve të gjelbër “Go Green” në Tiranë, Rama: Në gusht nis linja e madhe unazore me 66 stacione

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga gushti do të futen në qarkullim autobusët e gjelbër “Go Green”, të cilët do të përshkruajnë linjën e madhe unazore prej 13.2km me 66 stacione.

Lajmi u bë me dije nga kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në Facebook, i cili e konsideron vënien në përdorim të autobusëve të gjelbër “Go Green”si një gjeneratë e re e transportit publik.

“Mirmëngjes dhe me gjeneratën e re të transportit publik, autobusët hibridë elektrikë që do të hyjnë në shërbim për Tiranën e gjelbër e të pastër, ju uroj një të diel të bukur. Në Gusht nis linja e madhe unazore 13.2km me 66 stacione”, shkruan Rama.

Flota e re e autobusëve të gjelbër “Go Green” u prezantua një ditë më parë nga kreu i Bahskisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili u shpreh se kjo është pjesë e një procesi për modernizimin e transportit publik në Tiranë.

“Kemi flotën e parë elektrike, por janë 6 apo 7 kompani që 50% të mjeteve i kanë elektrike. Nëse vijojmë në këtë drejtim, besoj se do të kemi qytetin me 100% taksi elektrike. Në të gjithë itinerarin e 13.2 km kemi zero ndotje të prodhuar si nga këta autobusë, ashtu edhe nga taksitë elektrike të Tiranës, apo flota elektrike e Policisë Bashkiake”, tha Veliaj një ditë më parë.

Ky investim do të kompletohet gradualisht edhe me 22 mjete të tjera. Linja e gjelbër unazore në Tiranë, miqësore me mjedisin, synon një mbulim të gjerë dhe integrim me rrjetin ekzistues të transportit, duke iu dhënë mundësi qytetarëve që të udhëtojnë në distanca më të gjata me një linjë transporti.


Të fundit

Flota e parë e autobusëve të gjelbër “Go Green” në Tiranë, Rama: Në gusht nis linja e madhe unazore me 66 stacione

Nga gushti do të futen në qarkullim autobusët e gjelbër “Go Green”, të cilët do të përshkruajnë linjën e...

Lajm i fundit/ Plas arma në Shkodër, plagoset një person, niset me urgjencë drejt Spitalit të Traumës

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, ku një person ka mbetur i plagosur. Sipas BalkanWeb, i plagosur ka mbetur një person i shpallur në...

Takimi i panjohur me udhëheqësin kinez, Ten Hsiao Pin, Pekin ’62/ Hysni Kapo: A mund të na flisni për situatën aktuale në Laos, pasi...

Publikohet një dokument i panjohur i nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), i cili i përket...

Protesta kundër vaksinimeve me detyrim, policia shpërndan qytetarët në Athinë me gaz lotsjellës dhe ujë

Policia greke përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë njerëzit që ishin mbledhur në Athinën qendrore të Shtunën për të protestuar kundër vaksinimeve...

Masa të nxehta ajore, ja si pritet të jetë moti këtë të diel

Dita do të mbetet nën ndikimin e masave ajrore të nxehta. Mot me kthjellime dhe zhvillim vranësirash do të ketë në mesditë dhe më të...

Lajme të tjera

Web TV