Raporti i OSBE kritika për Metën: Bëri fushatë kundër partisë në pushtet, gjuha e përdorur ishte konfrontuese

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Raporti i OSBE/ODIHR në përfundimet e tij finale për zgjedhjet e 25 prillit ka kritikuar edhe veprimet e presidentit Ilir Meta. Në raport thuhet se presidenti ka bërë fushatë hapur kundër partisë në pushtet.

‘Në cilësinë e tij zyrtare, Presidenti bëri fushatë kundër partisë në pushtet.’- thuhet në raport.

Më tej teksa përmendet gjuha ndërmjet palëve politike gjatë fushatës elektorale, ne raport nënvizohet edhe ajo e presidentit Ilir Meta, ku nënvizohet në veçanti se gjuha e tij ishte konfrontuese.

‘Gjithashtu u vu re një fushatë negative përmes përdorimit të posterave dhe gjuhës së përdorur gjatë fushatës nga disa udhëheqës partie dhe, në veçanti, Presidenti, ishte konfrontuese. Platforma thelbësore e PS u përqendrua kryesisht në programin e vaksinimit COVID-19 dhe arritjet e qeverisë, duke përfshirë rindërtimet e vazhdueshme pas tërmetit të vitit 2019. Koalicioni i udhëhequr nga PD dhe LSI u mblodhën rreth temës kryesore të kundërshtimit të fuqisë shumë të centralizuar të Kryeministri Rama.’- thuhet në raport.

Duket se institucionet ndërkombëtare kanë legjitimuar edhe vendimin e Kuvendit të Shqipërisë për presidentin Ilir Meta, i cili e shkarkoi këtë të fundit për ‘shkelje të rënda’ gjatë zgjedhjeve të 25 prillit në lidhje me qëndrimet dhe deklaratat e shprehura prej tij.

Ilir Meta u bë kështu Presidenti i parë i shkarkuar ndonjëherë në historinë e shtetit shqiptar. Kuvendi gjithashtu miratoi me 9 qershor me 104 vota pro raportin e Komisionit hetimor Parlamentar, i cili propozuar shkarkimin e Metës për ‘shkelje të rënda’ kushtetuese.

Pas shkarkimit nga Kuvendi, vëmendja tashmë zhvendoset tek Gjykata Kushtetuese, e cila do të vendosë përfundimisht për shkarkimin ose jo të Ilir Metës si President.


Të fundit

Raporti i OSBE kritika për Metën: Bëri fushatë kundër partisë në pushtet, gjuha e përdorur ishte konfrontuese

Raporti i OSBE/ODIHR në përfundimet e tij finale për zgjedhjet e 25 prillit ka kritikuar edhe veprimet e presidentit...

“Punonte fshehtas si prostitutë luksi”, kirurgu i famshëm padit gruan modele

Një kirurg i famshëm i shtyllës kurrizore në Manhattan, ka thënë së fundmi se martesa e tij “përrallore” me ish-më të bukurën e SHBA,...

Mbërrijnë 67,860 doza të vaksinës Pfizer, Rama: Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin masiv

Kryeministri Edi Rama jep lajmin se sapo kanë mbërritur në vendin tonë 67,860 doza të vaksinës Pfizer. Përmes një mesazhi në Facebook, Rama ka shkruar...

Raporti final i OSBE/ODIHR për Zgjedhjet e 25 Prillit, Balla: Shqipëria merr raportin më të mirë për zgjedhjet në këto 30 vite

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar pas publikimit të raportit final të OSBE/ODIHR për zgjedhjet Parlamentare të 25 Prillit. Përmes një...

Policia zbardh detaje nga aksioni në Kadastrën e Tiranës, 3 të arrestuar dhe 3 të proceduar

Policia ka zbardhur detaje mbi operacionin e ditës së sotme në zyrat e Kadastrës së Tiranës. Sipas informacioneve të policisë operacioni i koduar “Ndërmjetësi” ka...

Lajme të tjera

Web TV