Shkencëtarët duan të na bëjnë të pavdekshëm, ja në cilën pikë janë!

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Në korrik të viti 2018, Organizata Botërore e Shëndetit bëri një hap përpara në drejtimin që një ditë mund të na bëjë ta konsiderojmë plakjen si një sëmundje. Jo pak njerëz morën frymë me psherëtimën e parë të shumëpritur të lehtësimit. Për të qenë të saktë, këta janë gerontologë si Aubrey De Gray, shkencëtarë të respektuar si David Sinclair, sipërmarrës si Bill Maris dhe të tjerë. Janë ata që punojnë, studiojnë dhe investojnë prej vitesh në mënyrë që t’i bëjnë qeniet njerëzore të pavdekshme (ose të paktën t’i bëjnë ata të jetojnë shumë më gjatë). Por cilat janë mjetet për të jetuar kaq gjatë? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, duhet të gjeni rrugën tuaj përmes një labirinti zgjidhjesh, premtimesh, mashtrimesh dhe shpresash që variojnë nga teknologjia dixhitale më futuriste deri tek ilaçet më tradicionale.

Shembulli teknologjik klasik ka të bëjë me kërkimin që synon, që një ditë, të përsërisë në mënyrë dixhitale trurin e njeriut, me 86 miliardë neuronet dhe 100 trilion sinapset e tij. Një qëllim, që është ende tepër larg arritjes – për momentin ka qenë e mundur të kopjohen në mënyrë dixhitale 302 neuronet e trurit të një lloji krimbash – por i cili një herë i pushtuar mund të na lejojë të ngarkojmë trurin e secilit prej nesh brenda një kompjuteri, dhe kështu na të na lejojë të jetojmë përgjithmonë në formën e një avatari dixhital. Mund ta imagjinoni, nëse dëshironi, si një lloj Jete të Dytë të banuar nga ne (përderisa mund ta konsideroni veten edhe kur jeni vetëm një kopje dixhitale).

Në anën tjetër të spektrit, në botën analoge, ka më shumë mjete juridike në dispozicion, të cilat nuk përfshijnë transferimin e njerëzimit në rrjet, por rezultati i të cilave është shumë më i pasigurt. Gazetarja Jacqueline Detwiler, për shembull, bëri një vizitë në konferencën vjetore RAADFest (Revolucioni kundër Plakjes dhe Vdekjes) e organizuar në Las Vegas nga Koalicioni për Zgjatjen e Jetës Radikale. Midis koncerteve, valleve dhe shfaqjeve, lideri James Strole, 72 vjeç, mbajti fjalimet e tij mbi atë që ai e quan anti-ageism: një lloj ideologjie kundër rëndësisë që i atribuohet moshës në përcaktimin e sjelljeve tona, roleve shoqërore, pritjeve dhe gjithashtu veshjeve.

Një vizion që mund të ndahet në shumë mënyra, por prapa të cilit ka një botë që nuk është shumë transparente. Gjatë festivalit, stendat më të rëndësishme shitën sisteme të filtrimit të ajrit me vlerë mbi 8,000 dollarë, vajra mistikë që “ribalancojnë qelizat”, injeksione për të rritur sirtuinën, ilaçe për dëmet e shkaktuara nga 5G, kremra rinovues dhe ushqyes të çdo lloji. Më shumë se një festival shkencor, përshtypja është se e gjeni veten duke luftuar me shitësit në rrugë të vajrave magjikë që ishin të njohur në vitet 1800.

Në çdo rast, qëllimi i të gjithëve është gjithmonë ai që Aubrey de Gray (emri më i njohur midis shkencëtarëve kundër plakjes) e ka përcaktuar si “shpejtësia e fluturimit të jetëgjatësisë”: ideja është që të identifikojmë mjetet juridike që na lejojnë sot, për shembull, të jetojmë edhe vetëm dhjetë vjet të tjerë do të na lejonin që më pas të shfrytëzonim risitë shkencore të dhjetë viteve të ardhshme. Një përplasje e vazhdueshme me mjetet juridike për zgjatjen e jetës që mund – teorikisht – të na bënë të jetojmë shumë më gjatë se kufiri aktual maksimal i mundshëm prej rreth 120 vjetësh, dhe gjithashtu të mposhtim ligjin e keq matematikor sipas të cilit, duke kaluar tridhjetë vjet, çdo tetë vjet rreziku i vdekjes dyfishohet.

Por midis ëndrrave dixhitale dhe mashtrimeve analoge ka edhe shkencëtarë seriozë. Ky është rasti i David Sinclair, kreu australian 52-vjeçar i laboratorit gjenetik të Harvardit dhe autor i studimeve të shumta mbi temën e plakjes të botuar në Nature and Science. Prandaj ne jemi vite dritë larg nga Cirku Barnum i përmendur më lart: megjithatë edhe Sinclair, siç lexojmë në Popular Mechanics, “është i bindur se do të jemi në gjendje të zgjidhim plakjen” dhe se “nuk ka një kufi maksimal për kohëzgjatjen e jetës njerëzore”.

Lexo edhe :  Stonhenxh, Angli/ Monumentit parahistorik, misteret e ndërtimit 5 mijë vjet më parë

E gjithë kjo nuk do të thotë që ata që janë tashmë gjallë sot do të jenë në gjendje të shijojnë eliksirin e pavdekësisë, por që po bëhet përparim (i ngadalshëm) në kuptimin e asaj që shkakton plakjen. Prandaj, një ditë, ne ndoshta mund të gjejmë se si ta ngadalësojmë apo edhe ta mposhtim. Sipas Sinclair, plakja është një problem i humbjes së informacionit, i shkaktuar nga mënyra e leximit dhe zbatimit të ADN-së nga qelizat. Në fakt, në qendër të studimeve të tij është epigjenoma, të cilën ai e përcaktoi si “një interpretues fleksibël i ADN-së që ndez dhe fik gjenet bazuar në kushtet e mjedisit”.

Me kalimin e kohës, megjithatë, ADN-ja jonë pëson dëmtime nga rrezet ultraviolet, hormonet e stresit, rrezet X dhe shumë faktorë të tjerë. Nga një këndvështrim i caktuar, plakja është si një CD që mbushet me gërvishtje me kalimin e viteve. “Gjenomi është muzika, lexuesi është epigjenoma dhe gërvishtjet janë ato që e pengojnë lexuesin të lexojë muzikë si më parë,” shpjegon Sinclair. “Unë mendoj se plakja parandalon qelizat që të lexojnë gjenet në mënyrë korrekte.”

E thënë thjesht, me kalimin e kohës qelizat bëhen më pak të mira në kryerjen e funksioneve të tyre, edhe pse udhëzimet janë ende të gjitha aty. Një demonstrim i këtij aspekti, sipas Sinclair, është fakti se transferimi i ADN-së së vjetër të një kafshe në një qelizë të re të klonuar, çon në lindjen e një kloni të porsalindur, jo tashmë të vjetër. Rrjedhimisht, është e besueshme që ADN-ja vazhdon të përmbajë të gjitha udhëzimet e sakta. Në një studim të fundit të botuar në Nature, Sinclair ishte në gjendje të rivendoste qelizat e shikimit të syrit të një miu të vjetër në një gjendje më të re epigjenetike: nga një këndvështrim i caktuar, është sikur të kishte përdorur një nga ato pastruesit e vjetër të cd-së. ..

Por ne jemi ende në fillimet e tij, dhe mbi të gjitha shumë shkencëtarë janë skeptikë ndaj idesë së Sinclair për të vënë bast gjithçka në epigjenomë. Ai vetë, megjithatë, me siguri nuk rekomandon përdorimin e terapive gjenetike tani. Në vend të kësaj, ajo që ai ka thënë vazhdimisht publikisht – duke i bërë shumë kolegë të tij të hidhen mbi karriget e tyre – është dieta personale që ai ndjek, bazuar në vitaminën D, vitaminë K, metformin (një ilaç kundër diabetit që gjithmonë kthehet kur bëhet fjalë për të luftuar plakjen) ), ekstrakt rrushi resveratrol dhe më shumë.

Ndër këto, ilaçi më premtues është ndoshta metformina, një ilaç që duket se është vërtet i aftë të ngadalësojë plakjen te kafshët dhe të zvogëlojë sëmundjet neurodegjenerative dhe kancerin te njerëzit. Problemi është se nuk është e lehtë ta përshkruash atë dhe të studiosh efektet e tij afatgjata përmes hulumtimeve të veçanta. Dhe kjo, kryesisht, sepse fakti që plakja nuk konsiderohet sëmundje kufizon dhe pengon kërkimet mjekësore në këtë sektor. Një problem tjetër është se nuk ka teste të besueshme për të përcaktuar moshën qelizore të një trupi (e cila është e ndryshme nga mosha), gjë që e bën më të vështirë të kuptohet nëse një trajtim i caktuar funksionon.

Rruga është e gjatë dhe e mbushur me pengesa, dhe megjithëse po përparohet si nga pikëpamja shkencore ashtu edhe nga ajo kulturore (shiko përparimin e OBSH -së në konsiderimin e plakjes së një sëmundjeje) nuk ka shumë mundësi që ndonjëri prej nesh të gëzojë hapa të mëdhenj përpara kushtet e jetëgjatësisë. Në këtë mënyrë, megjithatë, ne të paktën do të shpëtojmë veten nga përballja me çështjet shumë serioze që e gjithë kjo mund të paraqesë në drejtim të mbipopullimit, qëndrueshmërisë, ekonomisë dhe ndoshta edhe mërzisë.

 

Burimi esquire.com

Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

Negociatat për presidentin, Alibeaj: Transparenca ilaçi kundër pazareve

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj tha se për çështjen e presidentit, transparenca është ilaçi kundër pazareve....

Negociatat për presidentin e ri/ Balla: PS seriozitet dhe gatishmëri për konsensus

Kreu i Grupit të PS Taulant Balla në një komunikim për media, tha se është vendosur që ditën e nesërme do të jetë prezente...

SHBA zbulon tunelin gjigant të trafikimit të drog*ve në kufi me Meksikën

Autoritetet në SHBA kanë njoftuar sot zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogave, i pajisur me sistem hekurudhor dhe rrymë elektrike...

Kërkohej në të gjithë Shqipërinë/ Arrestohet 22-vjeçari i dënuar me burg, ja akuzat

Një 22-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia është arrestuar ditën e sotme në Tiranë. Mësohet se Erdis Hysko, i dënuar me 5 vite e...

“Për punën po sakrifikoj rininë”, deputetja 24-vjeçare ankohet për rrogën 10 mijë euro

Anëtarja më e re e Parlamentit Federal Gjerman , Emilia Fester, ankohet për orët e pafundme që i kushton punës. Ajo ka thënë se rroga...

Lajme të tjera

Web TV