Përjashtoi Berishën, Basha deputetëve: Philip Reeker me erdhi në zyrë vetë me këtë kërkesë, s’pranonte asnjë negociatë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lulzim Basha duket se ka qenë me shpatulla pas murit kur ka marrë vendimin për përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së.

Në mbledhjen e djeshme me dyer të mbyllura të Grupit të PD, Basha i ka shpjeguar deputetëve se ka qenë nën një presion të jashtëzakonshëm amerikan. Gazeta “Panorama.al” ka zbardhur debatin e mbledhjes përmes burimeve të besueshme në sallë.

“Vendimi ndaj Berishës ka qenë vendimi më i vështirë për mua. Ju e dini shumë mirë marrëdhënien time ndër vite me Berishën. Kemi bërë disa arritje bashkë. Vendimi është marrë vetëm në të mirë të Partisë Demokratike. Unë nuk doja që të përçaja Partinë Demokratike, ndaj mora një vendim personal. Në këto dy muaj e gjysmë unë kam shfrytëzuar çdo resurs që kam në SHBA, bashkë me doktor Berishën, por nuk e zgjidhëm dot problemin. Po ju them diçka që kam Gazment Bardhin dhe Jorida Tabakun dëshmitarë. Kur ka ardhur Philip Reeker që më ka takuar në seli, ka ardhur vetëm me kërkesën për të përjashtuar Berishën dhe nuk pranonte asnjë negociatë.

Na është bërë i qartë vendimi i DASH për këtë. Ka më shumë detaje që nuk janë bërë publike për këtë çështje, por që nuk kam ndërmend t’i ndaj me askënd, por ky është vendimi më i duhur për Berishën dhe familjen e tij. Sot ishte afati i fundit, kur PD duhet të shprehej. Ky vendim ishte si në interesin e PD, edhe të Sali Berishës. Meqë ia premtova Sali Berishës, dua t’ju komunikoj se ky vendim nuk është i dakordësuar me të, pavarësisht përpjekjes sime për të arritur një dakordësi. Nëse nuk do ta merrja këtë vendim, nuk do të kishim asnjë interlokutor dhe nuk do të kishim ku kërkonim transparencë”, shkruan Panorama se ka thënë Basha.


Të fundit

PS ndan postet/ Një grua nënkryetare Kuvendi, kush do jenë kryetarët e komisioneve parlamentare

Partia Socialiste ka caktuar drejtuesit e komisioneve parlamentare për legjislaturën e re, si dhe nënkryetaren e Kuvendit. Mësohet se Ermonela...

Përjashtoi Berishën, Basha deputetëve: Philip Reeker me erdhi në zyrë vetë me këtë kërkesë, s’pranonte asnjë negociatë

Lulzim Basha duket se ka qenë me shpatulla pas murit kur ka marrë vendimin për përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar i PD-së. Në mbledhjen...

Dokumenti/ KQZ gati zëvendësimin e Ruçit, Kokës, Markut dhe Çomos! Emrat e rinj që vijnë në Parlament

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është vënë menjëher në lëvizje, pas kërkesës së Komisionit të Verifikimit të Mandateve të Parlamentit për të zëvëndësuar mandatet e...

Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo? Ja kush është më i miri sipas matematikës

Lionel Messi ose Cristiano Ronaldo është pyetja e përjetshme në futbollin modern dhe tani një akademik në Angli i është drejtuar matematikës në përpjekje...

Përjashtimi i Berishës/ Rama: Dora për Bashën e shtrirë përtej zhvillimeve në PD!

Kryeministri Edi Rama tha se dora e tij për bashkëpunim është e shtrirë për opozitën, përtej zhvillimeve në PD. “Ndalova për t’ju uruar një punë...

Lajme të tjera

Web TV