Bombardimi nazist, shënjestra: Familja mbretërore angleze

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në 13 Shtator 1940 u bombardua Pallati Buckingham ndërsa Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth ishin në rezidencë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pallati Buckingham pësuan sulme në 16-të raste, 9-të prej të cilave përfshinin goditjet e drejtpërdrejta

Në vitin 1940, Gjermania u përgatit të pushtonte Britaninë e Madhe në atë që u quajt “Unternehmen Seelöwe” nga gjermanët dhe Operation “Sea Lion” nga anglezët. Britania kishte humbur një pjesë të mirë të trupave të saj në Dunkirk. Megjithatë, Flota Britanike “Royal Navy” qëndronte solide dhe Nazistët e dinin që nuk kishin shpresa kundra saj. Kështu u mendua se veprimi më shpresëdhënës, ishte sulmi nga ajri. Por edhe Forcat Ajrore Britanike “Royal Air Force” nuk ishin mangët. Gjermanëve do t’ju duhej të ndesheshin me këto forca…

…Në verën e vitit 1940, beteja midis këtyre dy Forcave Ajrore do të fillonte. Kjo betejë u pagëzua me emrin Beteja e Britanisë. Luftwaffe (Forcat Ajrore Gjermane) në fillim do të përqendronin sulmet e tyre mbi RAF Fighter Command, që ishte një nga tre qendrat komanduese të Britanisë së Madhe. Pika të tjera do të ishin edhe aeroporte të ndryshëm si edhe stacionet e radarëve, që rezultonin shumë dëmtuese për nëndetëset Gjermane.

Operacioni Rrufe

Pasi Britanikët bombarduan Berlinin, Hitleri vendosi të kundërpërgjigjej duke bombarduar Londrën. Sulmi mbi Londrën njihet si “The Blitz” (Operacioni Rrufe). Forcat Ajrore Gjermane u dëmtuan rëndë nga sulmet mbi Britaninë. “Hurricanes” dhe “Spitffires” do të bënin të mundur, që Hitleri ta rikonsideronte planin e tij të sulmit mbi Britaninë.

Më 7 shtator 1940, sirenat ulëritëse dhe droni i avionëve gjermanë mahnitën banorët e Londrës. 550 bomba Luftwaffe hodhën më shumë se 100 mijë bomba flakë dhe qindra bomba konvencionale në kryeqytetin britanik brenda pak orësh. Asnjë qytet në botë nuk ka qenë ende objektivi i një bombardimi kaq të ashpër.

Nga 7 shtatori i 1940 deri në 11 maj të 1941, Gjermania naziste lëshoi mbi Londër një numër të madh bombash, që lanë pas mbi 20 mijë viktima civilë, rreth 1.4 milion të pastrehë dhe dëme të pallogaritëshme materiale.

Historianët theksojnë se autoritetet britanike parashikuan mundësinë e bombardimeve masive. Prandaj, përsëri në 1938, Londinezët filluan të mësohen se si të sillen gjatë bastisjeve. Stacionet e metrosë, bodrumet e kishave ishin rregulluar nën strehëzat e bombave. Në fillim të verës së vitit 1940, u vendos që të evakuohen fëmijët nga qyteti. Megjithatë, gjatë bombardimeve nga shtatori 1940 deri në maj 1941, vdiqën më shumë se 43 mijë njerëz.

Lexo edhe :  E rëndë/ Vriten me njëri-tjetrin dy politikanët e LDK-së në Kosovë

Operacioni i aviacionit gjerman “London Blitz” ra në histori si një nga bombat më shkatërruese dhe që kërkon kohë të Luftës së Dytë Botërore. Sulmet ajrore të Luftwaffe në kryeqytetin britanik filluan më 7 shtator 1940. Ata shkuan 57 netë me radhë, dhe më pas vazhduan me pushime të shkurtra deri në maj 1941.

Bombardimi i Londrës u shoqërua me shkatërrime të mëdha dhe zjarre. Katër lagjet u fshinë nga faqja e dheut dhe monumentet historike u shkatërruan. Besohej se pilotët Luftwaffe nuk preknin posaçërisht Katedralen e Shën Palit, pasi u shërbeu atyre si udhëzimi kryesor. Por në fakt, ajo ishte gjithashtu shumë afër vdekjes. Bomba ra shumë afër. Për fat të mirë, ajo nuk plasi…

Pallati Buckingham

Në 13 Shtator 1940 u bombardua Pallati Buckingham ndërsa Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth ishin në rezidencë. Nuk është çudi që gruaja e Mbretit George VI – Mbretëresha Nënë Elizabeth – të nesërmen në mëngjes pas bombardimit të Pallatit Buckingham tha: “Faleminderit Zotit, tani nuk jam ndryshe nga subjektet e mia”.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pallati Buckingham pësoi sulme në gjashtëmbëdhjetë raste, nëntë prej të cilave përfshinin goditje të drejtpërdrejta në Pallat.

Pallati ishte një objektiv i qëllimshëm për Luftwaffe, pasi Komanda e Lartë e tij arsyetoi se shkatërrimi i tij do të demoralizonte kombin. Por pati efektin e kundërt.

Bastisjet e Luftwaffe në qytetet e Anglisë në 1940 dhe 1941, të njohura si Blitz, sollën shkatërrim dhe vdekje, por gjermanët nuk arritën të arrijnë qëllimet e tyre kryesore: të demoralizojnë njerëzit e Britanisë së Madhe dhe të dëmtojnë industrinë ushtarake.

Londra vuajti më shumë se qytetet e tjera: u shkatërruan më shumë se një milion ndërtesa, u vranë 20,000 civilë (mbi 40,000 në të gjithë Anglinë), por fryma britanike nuk u prish.

Kanali i Lamashit, do të qëndronte në dorën e Flotës Angleze, por Hitleri kishte plane të tjera. Ai do të kthente sytë nga lindja, duke anuluar planet e tjera për pushtim.

Përgatiti për botim: L.Veizi

 


Të fundit

Bombardimi nazist, shënjestra: Familja mbretërore angleze

Në 13 Shtator 1940 u bombardua Pallati Buckingham ndërsa Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth ishin në rezidencë. Gjatë...

Raporti/ Regjistrohet shifra rekorde e ambientalistëve të vrarë brenda një viti

Një numër rekord i aktivistëve që, kanë punuar për mbrojtje të ambientit, janë vrarë vitin e kaluar, sipas një raporti të përpiluar nga grupi...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier nga ish-burri, nëna e saj rrëfen si ndodhi ngjarja

Mamaja e 23-vjeçares, Sabrina Bengaj rrëfen detaje si ndodhi vrasja e vajzës së saj. "Dhe çdo natë kur ishte turn i dytë unë dilja sepse...

Kërkoi lirinë me pretendimin se është i sëmurë, Gjykata rrëzon kërkesën e Fatos Tushes

Gjykata e Posaçme ka rrëzuar kërkesën për liri të ish-kreut të Bashkisë së Lushnjës Fatos Tushe. Ky i fundit me argumentin se nuk është mirë...

Shqipëria merr presidencën e Komitetit Rajonal të OBSH-së për Europën

Shqipëria drejton për herë të parë Sesionin e 71-të të Komitetit Rajonal të OBSH-së për Europën, i cili po zhvillon punimet në Kopenhagen të...

Lajme të tjera

Web TV