Italia miraton dozën e tretë të vaksinës për moshat mbi 60 vjeç

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Italia ka miratuar aplikimin e dozës së tretë të vaksinave kundër Covid-19 për persona mbi 60 vjeç dhe për njerëzit e brishtë dhe imunitete të dobët të të gjitha moshave.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë italiane, doza e tretë do të kryhet vetëm 6 muaj pas përmbylljes së ciklit të vaksinimit, ndërsa kushtet për të marrë këtë përforcues janë: sëmundjet e frymëmarrjes fibroza pulmonare idiopatike; sëmundjet e frymëmarrjes që kërkojnë terapi me oksigjen; sëmundjet kardiovaskulare, ato neurologjike, skleroza amiotrofike anësore dhe sëmundje të tjera.


Të fundit

Italia miraton dozën e tretë të vaksinës për moshat mbi 60 vjeç

Italia ka miratuar aplikimin e dozës së tretë të vaksinave kundër Covid-19 për persona mbi 60 vjeç dhe për...

6 viktima dhe 475 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Regjistrohen 475 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më...

Rama prezanton planin me tre pika: S’ka rritje çmimesh për konsumatorët familjarë dhe biznesin e vogël

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar planin për përballimin e krizës energjetike. Në fjalën e tij në konferencën e jashtëzakonshme, kreu i qeverisë shqiptare deklaroi...

“Kur mora pushtetin, paga ime taksohej më pak se e konsumatorëve, sot është e kundërta”, Rama për mbrojtjen e konsumatorit

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka bërë me dije se me ardhjen e tij në pushtet ka pasur gjithnjë një plan për mbrojtjen e...

Masat për përballimin e krizës energjetike, Rama: Nëse paga minimale do të vendosej 500 euro, vendi do hynte në krizë urie

Kryeministri Edi Rama sqaroi në konferencën e, për prezantimin e planit për përballimin e krizës energjetike, pse nuk mund të rriten pagat me 500...

Lajme të tjera

Web TV