Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje të komunitetit serb që jeton në atë zonë.

Këtij manifestimi pritet që t’i bashkohet edhe Aleanca për Paqe dhe Liri, një grupim ndërkombëtar i partive të djathta ekstreme, si Fronti Kombëtar Francez apo edhe Agimi i Artë.

Lajmin e ka bërë të ditur Misha Vaçiç, udhëheqësi i lëvizjes “E djathta serbe nga Serbia” në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”.


Edhe më herët, në një samit të grupimeve të djathta ndërkombëtare që u mbaj me 26 shtator në Beograd, Vaçiç u shpreh pro mbajtjes së këtij manifistemi në mbështetje të komunitetit serb që jeton në veri të Kosovës.

Vitet e kaluara ndaj Presidentit serb ka pasur akuza se po përdor të djathtën ekstreme për t’u mbyllur gojën kundërshtarëve.

Gazeta britanike “The Times” në një shkrim investigativ të publikuar pak muaj më parë tregonte se ishin regjistruar më shumë se 1 mijë telefonata mes figurave politike në Serbi, ku përfshihet Vuçiç, vëllai i tij dhe kreu i policisë duke biseduar me Misa Vaçiç.

Të fundit

Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Rovena Gashin dhe vulos shkarkimin

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar një kërkesë të ish prokurores Rovena Gashi, për të hedhur poshtë procesin ndaj saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit,...

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë...

Rama bën ndryshime në qeveri

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme ka emëruar Enkelejda Muçajn zëvendësministre të Infrastrukturës dhe Energjisë. VENDIMI I PLOTE EMËRIM NË DETYRË Në mbështetje të nenit 100...

Rikthehet karantina/ Shteti i parë në Evropë që po mbyll shkollat dhe bizneset: Jemi në rrezik!

Letonia ka njoftuar një bllokim një mujor nga Covid-19 pas një rritje të infeksioneve, duke u bërë vendi i parë në Evropë që rivendos...

Lajme të tjera

Web TV