‘Bashkimi Shqipëri-Kosovë’/ Kryeministrja serbe reagon ashpër ndaj deklaratës së Kurtit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Reagime të ashpra ka shkaktuar deklarata e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti se është pro Shqipërisë së Madhe.

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, ka thënë se kjo deklaratë mund të destabilizojë seriozisht të gjithë rajonin.

“Ajo deklaratë është vetëm një gur tjetër në minimin e themeleve të stabilitetit rajonal dhe sigurisë rajonale. Ajo deklaratë mund të shkaktojë trazira të mëdha në të gjithë rajonin”, ka thënë Brnabiç për median serbe Tanjug.

Kryeministri Kurti për revistën britanike, “Monocle”, ka thënë se do të votonte pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, në një referendum, i cili do të duhej të bëhej në mënyrë paqësore e demokratike.


Të fundit

‘Bashkimi Shqipëri-Kosovë’/ Kryeministrja serbe reagon ashpër ndaj deklaratës së Kurtit

Reagime të ashpra ka shkaktuar deklarata e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti se është pro Shqipërisë së Madhe. Kryeministrja serbe,...

Paralajmërimi i Ngjelës: Serbia po përdor “Foltoren” e Berishës për të futur në luftë shqiptarët

Avokati Spartak Ngjela thotë se Sali Berisha me “Foltoren” e nisur i shërben Beogradit dhe qëllimeve të tij për të nxitur konflikt civil në...

Aksident në Durrës, kamionçina përplas 20-vjeçarin me motor

Një kamionçinë ka përplasur një 20 vjeçar me motor pasditen e sotme në Durrës. Ky i fundit ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. “Më...

Fundjava me takimet e veçanta të Yuri Kim në Tiranë: E lumtur që shijova një ditë të bukur me ju

Ambasadorja amerikane ka shijuar fundjavën në Tiranë. Diplomatja amerikane ka postuar disa foto në “Instagram” nga takimet me disa tregtarë. Kim rrëfen bisedën me...

Udhëtarit i shkrepet arma aksidentalisht, plagosen tre persona në një aeroport në SHBA

Momente paniku janë regjistruar në Aeroportin e Atlantas në SHBA. Sipas mediave të huaja, arma e një personi është shkrepur pa dashje, e kjo...

Lajme të tjera

Web TV