Bllokoi edhe Tiranën për hapjen e negociatave/ Bullgaria jep shpresë: Të fillojë një dialog i strukturuar me parlamentin e Maqedonisë së Veriut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bullgaria i preu shpresat për Shkupin duke bllokuar edhe Tiranën për hapjen e negociatave. Pavarësisht presionit të SHBA-së dhe BE-së, Bullgaria shkon në Këshillin e BE-së në Bruksel me të njëjtin qëndrim duke mos hequr dorë nga kërkesat që ka për Shkupin.

Por situata ka premisa për të ndryshuar në muajt në vazhdim. Të paktën ky ishte premtimi i kryeministrit bullgar Kiril Petkov dhe qëndrimi i presidentit Radev.

Presidenti ka njoftuar sot se do të mbledhë Këshillin Konsultativ për Sigurinë Kombëtare (CCNS) për të diskutuar qëndrimin e Bullgarisë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe për të kërkuar konsensus me të gjitha partitë politike në parlamentin bullgar.

Radev shtoi se për këtë çështje është biseduar edhe me kryeministrin e ri Kiril Petkov.

“Unë propozoj që parlamenti bullgar të fillojë një dialog të strukturuar me parlamentin e Maqedonisë së Veriut në mënyrë që ne të mund të kërkojmë zgjidhjet më të mira dhe të mund të hapim derën sa më shpejt të jetë e mundur” tha Rumen Radev pas pjesëmarrjes së tij në Këshillin Evropian.


Të fundit

Përroi kanceroz që ndan kapterët e ushtrisë me “civilët e pastërtisë”

Nga Leonard Veizi Edhe për këtë vit sezoni veror u mbyll. Me shi. Por a ishte i suksesshëm ky sezon, përsa...

Amnistia fiskale/ Rama u tregon “derën” ambasadorëve

Kryeministri Edi Rama ftoi trojkën e amabsadorëve në një takim për amnistinë fiskale, ku vetë nuk ishte i pranishëm por u dërgoi pjesën tekniko-politike,...

Amnistia fiskale/ Kim: Mos e bëni, rrezikoni BE-në, Rama i vendosur për ta kaluar

Kambanat e Juri Kim Kritikat për “paratë e pista” dhe qëndrimet për Berishën e Metën Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim është shprehur kundër amnistisë...

Horoskopi ditor, 30 shtator 2022

DASHI Përpiquni të qëndroni të qetë, sepse jo gjithçka shkon sipas planit. Në të kaluarën e afërt, në fakt, ka pasur disa diskutime dhe zënka,...

Lajme të tjera

Web TV