Fidel Castro, historia dhe kuriozitetet rreth ish-liderit kubanez

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fidel Castro nuk ka nevojë për prezantim: një nga udhëheqësit socialistë më të famshëm në histori, pas shumë vitesh revolucionisti dhe guerrilasi në vitin 1959 përmbysi regjimin e diktatorit Fulgencio Batista dhe mori pushtetin në Kubë si kreu i shtetit të parë socialist në hemisferën perëndimore. Në vitin 1960, ai shtetëzoi të gjitha kompanitë amerikane, duke tërhequr zemërimin e SHBA-së, e cila menjëherë i dha fund marrëdhënieve diplomatike me Kubën dhe vendosi një embargo tregtare që vazhdon edhe sot.

Gjatë sundimit të tij, Castro futi ligje për të eliminuar të gjitha llojet e diskriminimit racor dhe seksual, solli energji elektrike në fshat, ndihmoi në rritjen e punësimit dhe përmirësimin e arsimit dhe shëndetësisë duke ndërtuar shkolla dhe spitale. Nga ana tjetër, ai mbylli gazetat që kundërshtonin regjimin, burgosi kundërshtarët politikë dhe u imponua si guvernator pa shpallur zgjedhje të reja për gati gjysmë shekulli, kur dha dorëheqjen për shkak të problemeve shëndetësore duke ia kaluar stafetën vëllait të tij Raulit, i cili pushoi së qeverisuri në 2021 duke i dhënë fund epokës së Castros.

Përveçse ka mbajtur pushtetin për 49 vjet, duke u renditur në renditjen e krerëve më jetëgjatë të shteteve vetëm pas Mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretit Rama IX të Tajlandës, Fidel Castro mban rekordin për mbajtjen e fjalimit më 29 shtator 1960, më e gjata në historinë e Kombeve të Bashkuara – katër orë e 29 minuta. Por kjo nuk ishte asgjë për të: në vendin e tij ai foli shtatë orë e dhjetë minuta gjatë Kongresit III të Partisë Komuniste, në 1986.

NJË MILION MËNYRA PËR TË VDEKUR. Shumë armiq, shumë nder , tha gjenerali i shenjtë romak Georg von Frundsberg, në një citim të bërë të famshëm nga Duce. Castro me siguri kishte shumë armiq (sidomos midis amerikanëve), të cilët u përpoqën disa herë ta vrisnin. Sipas Fabián Escalante, ish-kreu i departamentit të sigurimit të shtetit kuban, Castro i mbijetoi 634 atentateve : ndoshta numri ishte pak i tepruar, por ka disa prova të komploteve të krijuara nga qeveria amerikane për të hequr qafe ‘lider máximo’.

Dy nga më kuriozët po synonin pasionin e Castros për zhytjen në skuba, duke planifikuar të vendosnin një guaskë shpërthyese në zonën ku ai pëlqente të notonte ose të vishte një kostum lagur të mbuluar me një kërpudhat toksike. Ide të tjera përfshinin përdorimin e një stilolapsi me një gjilpërë shumë të hollë nën lëkurë, administrimin e pilulave të toksinës botulinum nga një ish-zonjë dhe puro të helmuara apo edhe shpërthyese.

Lexo edhe :  PËR MËMËDHETARIN DHE AKADEMIKUN REXHEP QOSJA

VAJZA REBELE. Castro kishte nëntë fëmijë nga pesë gra të ndryshme: vajza e tij Alina Fernández u largua nga Kuba në 1993 dhe shkoi në mërgim në Shtetet e Bashkuara, ku kritikoi disa herë babain e saj. Në një intervistë me gazetën spanjolle El Mundo , ajo e përshkroi atë si një burrë aspak të pranishëm, për të cilin “ishte në dispozicion kur duhej të bëhej baba” dhe që e çoi “Kubën drejt shkatërrimit sistematik, material dhe moral”.

MJEKRA, FUQIA DHE HUMBJA E KOHËS. Kur mendon për Fidel Castron, e imagjinon atë me dy tipare dalluese: puro dhe mjekër. Ai e la duhanin në vitin 1985 për shkak të problemeve shëndetësore, por kurrë nuk mbajti mjekër të shkurtër. Vite pas përfundimit të luftës guerile, i luftuar në Sierra Maestra pranë Che Guevarës , ai ende mbante një mjekër të gjatë si simbol i triumfit të revolucionit. Ishte një simbol kaq i fortë i pushtetit, sa thuhet se CIA hartoi një plan (të cilin nuk e realizoi kurrë) për ta bërë atë ta heqë atë duke i vendosur kripërat e taliumit në këpucët e tij.

Krahas vlerës së fortë simbolike, Castro e ka mbajtur mjekrën edhe për një çështje praktike: “15 minuta rruajtje në ditë për 365 ditë bëjnë 5500 minuta në vit”, shpjegoi: “Duke numëruar tetë orë punë në ditë, duke shmangur rruajtjen. Unë fitoj dhjetë ditë në vit, të cilat mund t’i kushtoj punës, sportit, leximit apo çfarëdo tjetër që të doni”. Llogaritjet jo shumë të sakta matematikore mënjanë (në realitet është pothuajse 11 ditë më shumë), arsyetimi është pa të meta: le të shpresojmë që Castro të mos pinte shumë birrë./Focus.it

Të fundit

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët,...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Lajme të tjera

Web TV