India lëshon aksidentalisht një raketë në Pakistan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

India ka njoftuar se ka lëshuar aksidentalisht një raketë në Pakistan të mërkurën, duke fajësuar për incidentin për një “mosfunksionim teknik” gjatë mirëmbajtjes rutinë. Ushtria e Pakistanit tha se një “objekt fluturues me shpejtësi të lartë” u rrëzua pranë qytetit lindor të Mian Channu dhe trajektorja e tij kishte rrezikuar fluturimet e pasagjerëve.

Të dy vendet kanë armë bërthamore.

Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes e Indisë tha: “Më 9 mars 2022, gjatë mirëmbajtjes rutinë, një mosfunksionim teknik çoi në shkrepjen aksidentale të një rakete. Qeveria e Indisë e ka marrë seriozisht çështjen dhe është urdhëruar nisja  e një hetimi në një gjykatë të nivelit të lartë e hetimit.”

Islamabad e paralajmëroi Delhi-n që “të jetë i vetëdijshëm për pasojat e pakëndshme të një neglizhence të tillë” dhe të shmangë përsëritjen e incidentit.

Forcat ajrore të Pakistanit thanë se raketa udhëtoi me 3 Mach – tre herë më shumë se shpejtësia e zërit, në një lartësi prej 12,000 m dhe fluturoi 124 km në hapësirën ajrore pakistaneze përpara se të rrëzohej.

“Trajektorja e fluturimit të këtij objekti rrezikoi shumë fluturime kombëtare dhe ndërkombëtare të pasagjerëve si në hapësirën ajrore të Indisë dhe Pakistanit, si dhe jetën njerëzore dhe pronën e tokës,” tha të enjten zëdhënësi ushtarak pakistanez, gjeneral-major Babar Iftikharon.

Të premten, ministria e jashtme e Pakistanit tha se kishte thirrur të ngarkuarin me punë të Indisë për t’u ankuar për incidentin. Pakistani i kërkoi gjithashtu Indisë të ndajë gjetjet e hetimit të saj për atë që ndodhi.

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV