Lufta në Ukrainë, a ka paqe në horizont? Ja çfarë thotë anëtari i delegacionit rus

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës po vazhdojnë, por ka pasur pak përparim në çështjet kryesore politike.

Kështu është shprehur një anëtar i ekipit negociator rus. Vladimir Medinsky tha se të dyja palët nuk po gjejnë gjuhën e përbashkët. Megjithatë, ai tha se po afroheshin pranë një dakordësimi për çështjet dytësore.

“Negociatat kanë vazhduar edhe gjatë javës, nga e hëna në të premten, në formatin e videokonfenrencës. Pritet që të vazhdojnë edhe nesër”, tha negociatori.

Lufta, ka kulmuar edhe me deklaratat e vendeve perëndimore.

 

 

Të gjithë njëzëri ato kanë dënuar agresionin rus, ndërsa së fundmi kanë forcuar mbrojtjen kimike, bërthamore dhe biologjike, për t’iu përgjigjur kërcënimeve të Putinit.

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV