Valë e madhe të nxehti në Indi, temperatura 6-10 gradë mbi mesataren

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vala e pazakontë e të nxehtit që ka mbërthyer Indinë veriore, gjatë dy javëve të fundit, nuk duket se ka asnjë shenjë zbutjeje.

IMD, Departamenti Meteorologjik i Indisë, parashikon se temperaturat maksimale do të mbeten në një mesatare prej 40 gradë gjatë pesëmbëdhjetë ditëve të ardhshme.

“Zgjatja e valës së të nxehtit është një fenomen anormal”, thotë meteorologu Mahesh Palawat, nënkryetar i agjencisë Skymet Weather. “Në të kaluarën, këto valë zgjasin jo më shumë se 4 deri ne 5 ditë dhe ndërpriten nga stuhitë. Por parashikimet na tregojnë se nuk do të ketë ndalim”.

Gjatë gjithë javës së kaluar, nivelet më të larta ishin gjashtë deri në dhjetë gradë mbi mesataren sezonale në shtetet e Himachal Pradesh, Punjab, Haryana dhe Delhi.

 

 

Ndër të tjera, që nga fillimi i marsit, e gjithë India ka pësuar një rënie shqetësuese të reshjeve, e barabartë me 46%, me rrezik të thatësirës që mund të shkaktojë dëme serioze në bujqësi.

Të fundit

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i cili mban titullin “Ditë e...

Arrestohet punonjësi i Policisë në Himarë, akuzohet për katër vepra penale

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër), në bashkëpunim me DVP Vlorë kanë ndaluar punonjësin e policisë të Komisariatit Himarë F.XH., i dyshuar për kryerjen...

Lajme të tjera

Web TV