Gjarpri i veçantë “arratiset” nga kopshti zoologjik: Po shumohet në natyrë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjarpri më i madh në Britani, i cili rritet deri në 2 metra, po shumohet me shpejtësi në natyrë pasi u arratis nga një kopsht zoologjik.

Gjarpërinjtë  Aesculapian Rat njihen ushqehen me brejtës dhe janë monitoruar që nga viti 2004.

Besohet se ka 701 gjarpërinj të rritur dhe 120 foshnja në koloninë më të madhe në Colwyn Bay, Denbifhshire.

Ekspertët besojnë se zvarranikët udhëtuan me një grup kafshësh të importuara nga Italia në vitet 1970.

Ata thonë se gjarpërinjtë jo helmues, të cilët ishin vendas në Britani 10.000 vjet më patë para Epokës së Akullit, ikën nga një kopsht zoologjik dhe filluan të shumohen në natyrë. Mendohej se ishin gjarpërinj bari kur u gjetën për herë të parë, por më vonë u identifikuan si gjarpri i miut.

Studenti i doktoraturës në Universitetin Bangor, Tom Major tha se ata po monitorohen dhe do të merren masa nëse është e nevojshme. Megjithatë Tom këmbënguli se ka pak ose aspak prova që ata shkaktojnë dëm te njerëzit.

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV