Përmbyset varka me emigrantë, 13 persona të vdekur

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Një varkë me emigrantë u mbyt në veri të një ishulli të pabanuar pranë Porto Rikos.

Autoritetet konfirmuan vdekjen e 13 personave, ndërsa 31 të tjerë u shpëtuan.

Incidenti ndodhi rreth 16 km larg ishullit të pabanuar Desecheo, në territorin e Porto Rikanit, njoftoi Roja Bregdetare e SHBA.

Ka qenë një avion i policisë kufitare që ka pikasur varkën e përmbysur dhe pasagjerët në det, me sa duket pa jelek shpëtimi.

Sipas autoriteteve lokale bëhet fjalë për emigrantë.

Është e paqartë se sa njerëz ishin në bord kur u përmbys, tha zëdhënësi i Gardës Bregdetare të SHBA Ricardo Castrodad, duke shtuar se ishte organizuar një “shpëtim masiv”.

“Ne po përpiqemi të shpëtojmë sa më shumë njerëz dhe të gjejmë sa më shumë të mbijetuar”. 

Të paktën tetë Haitianë u dërguan në spital, megjithëse kombësia e të gjithë njerëzve në bordin e varkës nuk dihet.


Të fundit

I dënuari me vdekje prek me surprizën e tij para ekzekutimit: Dua të dhuroj një …

Një i burgosur në Teksas të SHBA-ve, mbi të cilin rëndon dënimi me vdekje ka bërë një veprim prekës,...

Objektivat kryesore të Juventus në rast të shitjes së De Ligt

Matthijs De Ligt ka shprehur dëshirën për tu larguar nga bardhezintë dhe është në kërkim të një aventure të re. Më poshtë ju paraqesim...

“Të pi një kafe lali me babin”/ Publikohen për herë të parë mesazhet e Martinit me…

Janë publikuar për herë të parë në media mesazhet që Martin Çeço i ka dërguar Tina Pajollarit, vajzës që ai mendonte se ishte punonjësja...

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që të krijojë përshtypjen se kjo...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Lajme të tjera

Web TV