Shkencëtarët nuk kanë lajme të mira: Një fenomen qiellor mund të godasë Tokën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkencëtarët nuk kanë lajme të mira për Tokën. Kur i gjithë planeti është përfshirë nga zjarre dhe fenomene natyrore shkatërrimtare, një tjetër lajm i keq vjen, këtë radhë nga sistemi ynë diellor.

Një stuhi diellore pritet të godasë së shpejti Tokën, duke shkaktuar dëme të mëdha. Teksa më herët u raportua për një stuhi diellore që ndërpreu sinjalin e radios në një pjesë të rruzullit, këtë herë, nuk do jemi kaq me fat. Efektet pritet që të ndihen në gjithë planetin, që rrjedhimisht do futej në kaos dhe panik.

Stuhitë diellore janë efektet atmosferike që ndjehen në Tokë nga këto ngjarje që ndodhin në yllin qendror, Diellin. Këto stuhi fillojnë kur shpërthime të mëdha energjie formojnë ndezje diellore, të cilat nxirren nga sipërfaqja e diellit dhe në hapësirën e vdekur.

Çdo yll në qiell prodhon këto stuhi diellore, megjithëse dielli ynë është i vetmi që ndikon tek ne.

Ato shkatërrojnë satelitët e dërguar nga ne në hapësirë, dhe për rrjedhojë në Tokë shkatërrohen lidhjet e internetit, valët telefonike etj. Pra bota do humbiste mjetet e saj të kontaktit.

Të fundit

Inteligjenca artificiale që zbuloi një antibiotik të ri, në dy orë

Një AI i MIT gjeti mes 7000 ilaçeve të reja potenciale një antibiotik efektiv kundër Acinetobacter Baumannii, një superbakter...

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, pritet me ceremoni zyrtare nga Begaj

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, Katalin Novak. Ajo është pritur me ceremoni zyrtare nga presidenti Bajram Begaj. Pas takimit që do të kenë kokë...

Veliaj publikon videon e veçantë me të birin: Gëzuar 1 Qershorin të gjithë fëmijëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka uruar 1 qershorin të gjithë fëmijëve. Teksa ka publikuar një video duke luajtur me të...

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe...

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon pagjumësinë. Për këtë merrte qetësues...

Lajme të tjera

Web TV