Nga sot rihapet pjesërisht bursa e Moskës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga sot, 15 gusht, bursa e Moskës do të rihapet pjesërisht për investitorët e huaj, pas një pezullimi gati prej gjashtë muajsh, për shkak të luftës në Ukrainë.

Sipas zyrtarëve rus bursa do të rihapet vetëm për vendet që janë miqësore me Rusinë, raporton BBC.

Në një deklaratën për mediet, Bursa e Moskës tha se do të rihapë tregun e saj bonove për “klientët jorezidentë nga vende që nuk janë armiqësore”.

Kina dhe Turqia ka të ngjarë të jenë mes vendeve miqësore me Rusinë, pasi nuk kanë vendosur sanksione kundër Moskës.

Pushtimi rus i Ukrainës dhe sanksionet e vendosura nga qeveritë perëndimore kanë dëmtuar ekonominë e Rusisë.

Të fundit

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV