test

Piramidat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mitro Çela

Tregimet e verës

-Maska mortore e Enver Hoxhës-

Vjeshtë e tretë 2007 më zuri në Kajro.

Si ngjau kjo çudi e mesme?

Kryeministrin Berishën e ftoi Mubaraku, ish Presidenti i Egjiptit, për një vizitë zyrtare.

Për arsye të mos arsyes, pjesë e delegacionit isha edhe unë…

Sipas protokollit vizituam edhe piramidën e Keopsit.

2 milionë gurë një mbi një.

Një gur peshon 2 mijë tonë.

Si u ngritën në hava?

Ciceroni na tregoi edhe për maskën mortore të faraonit

Tutankhamun…

U befasova. Hapa internetin. Maskat mortore nuk janë për njerëz dosido.

Janë për personazhë që kanë lënë gjurmë në histori.

Ka maska mortore për

Napolon Bonopartin,

Dante Aligerin,

Bethoven etj.

Maskat mortore, bëhen me dyll, me plastikë ose me allçi.

Kur gatuhen?

Në prag të vdekjes.

Por në shumë raste, pas vdekjes…

Dhe imazhi jeton për shekuj…

Po në Shqipëri ka maska mortore?

Nisa të bëj një lidhje me mend.

Piramida ka në Egjyp.

Piramidë kemi edhe në mes të Tiranës.

Në Egjipt, u ndërtuan në lashtësi për lavdinë e faraonëve.

Në Tiranë piramida u ndërtua për lavdinë e Enver Hoxhës…

Vrava trutë…

Hapa blloqet e vjetra të shënimeve.

…14 tetor 1988.

Në atë mot punoja tek gazeta “Bashkimi”.

Ditë e madhe:

U inagurua “Mauzelumi Enver Hoxha”.

Mijëra vetë vërshuan brenda Piramidës.

Shkova edhe unë për vizitë.

Relike.

Libra.

Fletore me shënime.

Makina e Enverit.

Makina e shkrimit…

Fytyra e Enverit në maskë mortore.

Dora e Enverit në allçi…

Rastësisht pranë kisha Hekuran Isain.

Ministër i Brendshëm dhe anëtar i Byrose Politike.

Kisha muhabet, falë miqësisë me të birin. E pyeta për maskën mortore…

-Ditën e parë që vdiq shoku Enver u tronditëm,- më tha Hakuran Isai.-

Lexo edhe :  Rastet kur bananet shkaktojnë dhimbje stomaku

Sikur na ra rrufeja.

Ditën e dytë u mblodh Byroja Politike.

Shokun Ramiz Alia na tha:

-Do u them një sekret.

Do të bëjmë një maskë mortore për fytyrën dhe dorën e shokut Enver…

… U krijua nje komision me disa skluptorë: Kristaq Rama, Muntaz Dhrami, Muharrem Turkeshi etj.

Udhëheqësi qëndroi një javë pa u varrosur.

Ditën e shikonin njerëzit.

Natën punohej për maskën.

Trupin e hiqnim nga podiumi dhe e vendosnin në dysheme.

Muharremi Turkeshi hidhte allçi mbi fytyrë…

Tension.

Frikë….

Dhe doli maska e fytyrës…

Pastaj u bë dora!…

…A mund të ëndërrojnë liderët sot për maska?…

Teorikisht-jo.

Gjëra demode.

Jetojmë në epokën e internetit dhe informatikës.

Imazhet e liderve vijnë të gjalla nëpërmjet

“maskave”

në facebook,

në kinema,

në televizorë…

Po në praktikë?…

Liderët janë të rrethuar nga militantë.

Ka prej tyre që ëndërrojnë të kenë maska mortore për idhujt e tyre.

Sepse maskat mortore janë si kurorat e dafinës në Greqinë e lashtë:

Të thjeshta për t’i bërë, por të vështira për t’i merituar?…

Të fundit

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

Lajme të tjera

Web TV