Pse sulmoni SPAK-un? Manja-Tabakut: I ke në krahun tënd!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputetja e PD, Jorida Tabaku dhe ministri i Drejtësisë Ulsi Manja kanë replikuar në Kuvend për punën e Prokurorisë së Posaçme. Tabaku tha se qeveria pengon SPAK-un me punët hetimore. Duke iu përgjigjur demokrates, ministri Manja tha se ata që e sulmojnë strukturën e Posaçme janë të krahut të saj.

“Për zonjën Tabaku e dëgjova në replikë por kam përshtypjen  se e ke për krahun tënd. Ata që e sulmojnë SPAK dhe janë te krahu juaj. I ke pas vetes. Unë e kam thënë që duhet një vijë ndarëse aty. Ti them këtu se kush e pengon SPAK. Sa për të tjerat, raportin me drejtësinë është i tillë, sa herë të ketë punë me këtë maxhorancën ne i jemi përgjigjur. Ndërsa ky krahu këtij i ka shpëtuar drejtësisë me procedurë dhe raporte mjekësore. Ju e mendoni se politika dhe shërbimin qytetar janë me gjumë. Se gjumi ju mori në qafë. Drejtësinë prej nesh ka verë mbështetje dhe suport buxhetor. E kemi bëre që në 2016 dhe do ta mbështesim. Hetimin dhe gjykimin e ka kompetencë të vetën drejtësia”, tha ministri.

Ministri nuk e mori përgjigjen nga Tabaku, por nga deputeti Edmond Spaho, i cili duket se u prek nga fjalët e tij.

“Përse kryeministri në Asamble e PS jep udhëzime sistemin të drejtësisë të hetojë x apo y. Kjo nuk quhet ndërhyrje?” tha ai.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV