Putin ‘dëmshpërblen’ familjet e të rekrutuarve në luftë, ofron dele, patate dhe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lëvizja e fundit e Vladimir Putin për të qetësuar familjet e njerëzve të rekrutuar për luftën e tij në Ukrainë është t’u ofrojë atyre dele, perime dhe dru zjarri.

Deri tani 91 dele u janë dhënë nënave dhe grave të pakënaqura të atyre që kanë shkuar të luftojnë për vendin e tyre në republikën Tuva, vendlindja e ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu.

Ngjarja vjen pasi forcat brutale të policisë në Tuva u panë duke i futur protestuesit femra në qeli pasi ato protestuan për mobilizimin e burrave të rajonit, ndërsa më shumë ndihma pritet të shpërndahen.

Presidenti rus po përballet me zemërim dhe sfidë pasi urdhëroi një thirrje ushtarake prej 300,000 trupash muajin e kaluar për të shpëtuar luftën e tij të dështuar në Ukrainë .

 

Në shtator, despoti i Kremlinit tha se kishte nënshkruar një dekret që thoshte se rezervistët rusë do të rekrutohen në ushtrinë ruse, duke shkaktuar zemërim.

 


Të fundit

Dhunoi Sali Berishën, i riu me dëmtime të mëdha tek Trauma, vuante nga shëndeti mendor

Gert Shehu 31vjeç është autori që goditi me grusht Sali Berishën gjatë protestës së Partisë Demokratike. Ai ka përfunduar në spitalin...

Berisha: Përfaqësohemi në samit nga personi që duhet të ishte para drejtësisë

Sali Berisha thotë se protesta e sotme ka synim të tregojë zërin opozitar të shqiptarëve para BE. Sipas tij, shqiptarët janë fatkeq që në...

Merkato e kohës moderne, ja sa do ta kishin vlerën sot Ronaldo Fenomeni dhe Maradona

Çmimet që duhen paguar për të blerë “yjet” e mëdhenj të futbollit kanë shkuar në “stratosferë”. Dhe kur mendon se për lojtarë të shndërruar...

Berisha falenderon liderët europianë: Ky samit është mbështetje e veçantë për PD

Sali Berisha nuk ka kursyer falenderimet për liderët europianë që ndodhen në Tiranë për samitin e BE. Ndonëse ka thirrur protest në këtë ditë...

Goditja e Berishës, Meta shfrenon gjuhën ndaj Ramës: Tradhtar, skizofren….

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka  sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, duke akuzuar këtë të fundit për sulmin ndaj kryetarit të PD-së,...

Lajme të tjera

Web TV