Apple do të detyrohet të përdorë karikues të ri pas votimit të BE-së për USB-C

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Anëtarët e Parlamentit Evropian votuan për të detyruar kompanitë si Apple Inc. që të përshtatin produkte që nuk kanë tashmë një karikues standard USB-C për ta përdorur. Kjo do të përfshinte iPhone, në rastin e Apple.

Gjithsej 602 ligjvënës votuan për planin të martën, me 13 kundër dhe tetë abstenuan.
Marrëveshja, e rënë dakord përkohësisht në qershor midis komisionit dhe 27 vendeve të Bashkimit Evropian, ende duhet të marrë nënshkrimin përfundimtar nga vendet anëtare të BE-së. Rregullat ka të ngjarë të shkruhen në ligj në fillim të vitit 2023.
Alex Agius Saliba, negociatori kryesor në Parlamentin Evropian, mbajti një grumbull adaptuesish energjie kur debatoi propozimin përfundimtar në Strasburg të martën. “Ne po e zëvendësojmë këtë grumbull karikuesish,” tha ai për paketën, “vetëm me këtë”, duke mbajtur një kabllo të vetme USB-C.

Propozimi fillimisht zemëroi Apple, i cili tha se do të reduktonte inovacionin. Por kompania aktualisht po teston modelet e ardhshme të iPhone që zëvendësojnë portin e saj të karikimit Lightning me lidhës standard USB-C, raportoi Bloomberg në maj. Laptopët aktualë të Apple dhe modelet iPad Pro tashmë i përdorin ato, ashtu si shumica e smartfonëve të njohur Android.
Sipas rregullave të propozuara, të gjithë telefonat dhe tabletët e shitur në Evropë do të duhet të jenë në përputhje deri në vjeshtën e vitit 2024. Laptopët do të kenë më shumë kohë për të bërë ndryshimin. Komisioni gjithashtu do të jetë në gjendje të vendosë standarde për karikimin me valë në të ardhmen.

Propozimi u bë për herë të parë vitin e kaluar nga Komisioni Evropian. Ka për qëllim të reduktojë mbetjet mjedisore dhe të kursejë konsumatorët rreth 250 milionë euro (247 milionë dollarë) në vit pasi ata nuk do të kenë më nevojë të blejnë një karikues të ndryshëm për secilën pajisje, tha në parlament të martën nënpresidentja ekzekutive e Komisionit Margrethe Vestager.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e enjte 1 dhjetor 2022

“Karkuesi i përbashkët do të thjeshtojë jetën e evropianëve”, tha Vestager. “Nuk ka më karikues të vjetëruar që grumbullohen në sirtarë, duke ulur kostot për qytetarët evropianë.”


Të fundit

Vrasja e gruas shtatzënë nga ish bashkëshorti, pezullohen katër policë në Kosovë

Vrasja e gruas shtatzënë, Hamide Magashi nga ish-bashkëshorti i saj, Sokol Halili në ambientet e spitalit në Prishtinë  tronditi...

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Loredana thumbon Serbet, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një natë më parë me Serbinë....

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Lajme të tjera

Web TV