Foto/ Sot një nga rrugët më të famshme në Tiranë, ja si njihej dikur Rruga e Dibrës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rruga e Dibrës, një nga më të dëgjuarat në Tiranë dikur nuk ka mbajtur të njëjtin emër.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave, emri i kësaj rruge mbart një simbolikë të veçantë pasi lidhet me zhvendosjen e qytetarëve dibranë drejt kryeqytetit, por më parë ajo është cilësuar si Rruga “Bajram Curri”.

Statusi i Plotë: 

#AeDiniSe Rruga e Dibrës dikur njihej si Rruga “Bajram Curri”?
Rruga e Dibrës është një ndër rrugët më të famshme të Tiranës. Emri i kësaj rruge mbart një simbolikë të veçantë pasi lidhet me zhvendosjen e qytetarëve dibranë drejt kryeqytetit.
Kjo foto panoramike e Rrugës së Dibrës na kthen pas në kohë…

 

 

 

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV