Gjermania ‘hedh poshtë’ Turqinë/ Scholz thirrje Erdoganit: Ndalo kërcënimet!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kancelari gjerman Olaf Scholz, i ka kërkuar Turqisë që të ndalojë kërcënimet kundër Greqisë në një mosmarrëveshje mbi ishujt në Mesdheun lindor, duke u bërë thirrje të dyja palëve që të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre përmes ligjit ndërkombëtar.

“Nuk duhet të jetë rasti që partnerët e NATO-s të vënë në pikëpyetje sovranitetin e njëri-tjetrit,” tha Scholz në një konferencë shtypi me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Athinë, duke iu referuar faktit se si Greqia ashtu edhe fqinji i saj lindor Turqia janë anëtarë të ushtrisë aleancë.

“Të gjitha çështjet duhet të zgjidhen në bazë të ligjit ndërkombëtar,” tha kancelari, duke shtuar më tej se “ne jemi shumë dakord për këtë”.

Më tej kancelari theksoi se Gjermania mund të ndërmjetësojë mes dy vendeve për zgjidhjen e konliktit.

Turqia vuri në dyshim sovranitetin e Greqisë mbi ishujt e shumtë të banuar dhe të pabanuar grekë në Mesdheun lindor pasi Athina vendosi trupa në ishuj. Greqia e justifikoi masën duke përmendur praninë e shtuar ushtarake të Turqisë përgjatë bregut perëndimor turk.

Gjatë ditëve të fundit tensionet mes Athinës dhe Ankarasë arritën në një nivel kritik, pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi trupat greke në ato ishuj duke thënë se: Ne mund të vijmë papritur në natë.

 

Të fundit

Pranga 42-vjeçarit që plagosi efektivin, Balla: Zero tolerancë !

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka reaguar pas kapjes së Klered Bozhanaj, autorit të plagosjes me armë zjarri të...

Plagosi policin në krye të detyrës, arrestohet autori 42 vjeçar

Policia vë në pranga autorin e plagosjes me armë zjarri të punonjësit të Policisë mbrëmjen e djeshme. Në vijim të veprimeve kërkimore të kryera nga...

Zelensky viziton memorialin e 11 shtatorit të Pentagonit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është duke qëndruar në SHBA, ku do të takohet edhe me presidentin amerikan, Joe Biden, por pas senatit ai...

Tha “Bismilah” para se të hante copën e derrit, 2 vjet burg për yllin e Tik Tok-ut

Një grua në Indonezi është burgosur për dy vjet pasi tha një lutje islame para se të hante mish derri, moment që e publikoi...

Messi flet mbi largimin nga PSG: “I vetmi argjentinas që nuk mori mirënjohje nga klubi”

Lionel Messi u largua këtë merkato nga Paris Saint-Germain me destinacion Amerikën aty ku tashmë aktivizohet me skuadrën e Inter Miamit. Historia e sulmuesit...

Lajme të tjera

Web TV