Botërori Katar 2022/ Ja sa do të përfitojë kombëtarja që do të fitojë trofeun e lavdishëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kupa e Botës është shumë afër të nisë. Një Botëror me kaq shumë ndryshime, duke filluar nga data në të cilën do të luhet, që do të zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

Tashmë mund të shohim skuadrat favorite për të fituar këtë Botëror, por e vërteta është se ky kompeticion sjell gjithmonë surpriza. Ky është edicioni i 22-të i Kupës së Botës dhe do të ketë 32 skuadra që kërkojnë të marrin një yll të ri në simbolin e tyre.

Sa para fiton kampioni dhe nënkampioni i Kupës së Botës 2022?

Krahas këtij nderi të madh, kampioni merr edhe një shpërblim financiar. FIFA shpjegoi në prill në Qendrën e Ekspozitave dhe Kongreseve në Doha se sa do të merrte fituesi.

Skuadra që do të arrijë të arrijë në finalen e Botërorit të Katarit 2022 dhe ta fitojë atë, do të marrë një shumë prej 38 milionë eurosh.

Nga ana tjetër, nënkampioni do të fitojë 27 milionë euro. Vendi i tretë do të ketë një shumë prej 24 milionë euro dhe i katërti do të fitojë 22 milionë euro.

Përveç kësaj, çerekfinalistët e humbur do të shtojnë 15 milionë; ndërsa të eliminuarit në 1/16 do të marrin 11 milionë euro.

Të fundit

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Lajme të tjera

Web TV