Forcat ruse nuk ndalen/ Bombardohet spitali në Kherson

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një spital në qytetin Kherson u bombardua nga forcat ruse të premten në mëngjes, shkroi në Telegram Yaroslav Yanushevysh, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kherson.  

Reparti i pediatrisë dhe morgu u dëmtuan nga bombardimet, sipas Yanushevysh. Ai shtoi se deri më tani nuk ka të lënduar apo viktima, raportojnë mediat e huaja.

Të mërkurën, dy persona humbën jetën pasi Kherson u granatua 51 herë, sipas Yanushevysh, i cili tha se rusët “kishin gjuajtur në vendbanimet paqësore të rajonit me artileri, MLRS, tanke dhe mortaja”.

Muajin e kaluar, trupat ruse u tërhoqën nga qyteti Kherson pasi e kishin pushtuar atë për tetë muaj, në një pengesë poshtëruese. Por Rusia ende ruan kontrollin e pjesës më të madhe të rajonit më të gjerë Kherson.

Të fundit

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Breshëri i pabesueshëm në Torino vesh me akull qytetin në fund të majit

Torino në veri të Italisë u godit dje nga një stuhi e papritur breshëri që solli gjithashtu rreth 80 mm shi dhe veshi rrugët...

Lajme të tjera

Web TV