E rrallë/ Lind foshnja 7.3 kg, shokohen mjekët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nënë ka në Brazil ka lindur foshnjen e saj plot 7 kilogramë dhe 328 gramë.

I lindur në Parintins, Brazil , më 18 janar, “Giant Baby” Angerson lindi në spitalin Padre Colombo , 369 kilometra nga Manaus .

Nëna, Cleidiane Santos dos Santos, 27 vjeçe është në gjendje të mirë shëndetësore dhe tashmë ka pesë fëmijë. Në javën e 40-të të shtatzënisë, ajo mbërriti në spital një ditë para lindjes, më 17 janar, dhe foshnja lindi menjëherë pas pranimit me prerje cezariane.

Nëna tha se ishte e befasuar nga madhësia e lindjes së saj të fundit.

“Mendova se peshonte katër kilogramë, në vend të kësaj ishte shtatë. Dua të falënderoj ekipin e spitalit Padre Colombo, i cili më ka dhënë kurajo dhe më ka trajtuar shumë mirë që kur kam ardhur këtu,” tha ajo.

“Nëna po merr ndihmë intensive nga ekipi i Neonatologjisë, i cili kujdeset për të gjitha trajtimet e nevojshme. Të gjithë jemi të lumtur, të kënaqur dhe mirënjohës që kjo lindj u zgjidh pozitivisht. Situata ishte në çdo rast në rrezik: është një rast i rrallë që na befasoi edhe ne. Në bazë të ekografisë imagjinuam që foshnja do të peshonte gjashtë kilogramë. Dhe përkundrazi e kaloi këtë parashikim,” tha mamia.

 

Të fundit

U nda sot nga jeta, intervista me “Zonjën e Tironës” 3 vite më parë, ja historia e saj

Është ndarë sot nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Fjala.al pati...

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë ose jo qëndrimin e tyre...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Lajme të tjera

Web TV