Ikën kriza energjetike, KESH fiton 12 mln euro në janar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Hidrocentralet e Drinit po prodhojnë energji elektrike që nga mesi i muajit nëntor, jo vetëm për të furnizuar vendin, por edhe për tregun e eksportit. Reshjet e javës së fundit përforcojnë më shumë pozitat e Korporatës Elektro-Energjetike, e cila ka arkëtuar këtë janar, 12 mln euro.

Në tre ankandet e hapur nga data 16 deri në 29 janar, KESH ka shitur, 98 mijë megavat me çmim nga 70 deri në 160 euro.

Brenda këtij çmimi ka operuar edhe bursa e Hungarisë, bursë e cila shërben si referencë për tregtimin e energjisë në rajon.

Me të ardhurat në dispozicion nga shitjet dhe grantet e Bashkimit Europian, vendi ynë është në një situatë të favorshme për të zbutur krizën që na shoqëroi gjatë vitit 2022, me çmimet e larta të importit dhe thatësirën e zgjatur të verës.

Po ashtu, investimet e reja për panele diellore dhe futja në punë e TEC-eve të lundrueshme të Vlorës japin më shumë siguri për sektorin e energjisë elektrike.

 

Të fundit

Pamje tronditëse/ Nëna lind foshnjën nën rrënojat e tërmetit, ndërron jetë më pas

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane, e ndodhur nën...

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e parë ndërkufitar të lumit “Vjosa”...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Lajme të tjera

Web TV