“Mbaj 35 arkivole mbi shpinë!”/ Shefi i stacionimit ngatërroi trenat dhe rrinte në kafe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i stacionit të Larisës ishte në gjendje të rëndë psikologjike pas arrestimit për tragjedinë që u mori jetën të paktën 57 pasagjerëve që udhëtonin në njërin nga trenat që u përplasën në Tempe.

Sipas “ERT”, 59-vjeçari thuhet se ka shpërthyer para personave që e shoqëronin duke thënë se “mban 35 arkivole mbi shpinë”.

Sipas informacioneve të policisë, kur oficerët e sigurisë kanë mbërritur në stacion me qëllim për ta çuar në komisariatin e Larisës, ai ka qenë duke ndjekur lajmet për ngjarjen, ndërsa ishte informuar më parë nga kolegët e tij.

Ndërkohë akuza të rënda kanë shpërthyer nga tij, teksa thuhet se shpesh linte vendin e punës dhe ulej në kafen përballë, një punë e cila nuk të jep mundësinë në asnjë moment të shkëputesh për shkak të rëndësisë jetike që ka për mbarëvajtjen e udhëtimeve të trenave.

Po ashtu mediat greke shkruajnë se më pak se një orë para se të ndodhte tragjedia, shefi i stacioni kishte ngatërruar linjën edhe të dy trenëve të tjerë, por e kishte kapur në kohë dhe kishte mundur të njoftonte dhe të shmangte përplasjes. Fakt të cilin edhe vetë ai e ka pranuar.

Por duket se ngatërresa e dytë që bëri, ishte ajo fatalja.

Po ashtu raportohet se ai kishte të paktën 5 minuta kohë për të kuptuar gabimin e tij dhe për të ndërhyrë.

 

Të fundit

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e...

Mesazhi për Meritonin në “Big Love”, reagon Zhaklin Lekatari, ja çfarë thotë për Ilnisën

Gazetarja e njohur, Zhaklin Lekatari, ishte mëngjesin e kësaj të mërkure e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku foli pak edhe për “Big Brother...

Diplomohen 32 oficerë të Policisë Gjyqësore, Ambasada Amerikane zbardh detajet

Janë diplomuar 32 oficerë të Policisë Gjyqësore që u trajnuar nga ekipi ligjzbatues i Ambasadës së SHBA në kursin për hetimin e krimit. Oficerët e Policisë Gjyqësore...

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një konferencë për mediat bëri me dije se do të dorëzojnë në Kuvend amendamentet për të mbështetur...

I fituar nga vetëm 65 persona, Kate Middleton nderohet me titullin më e lartë mbretëror

Anëtarja e parë e familjes mbretërore që iu dha titulli më i lartë shoqëruese e nderit u bë Princesha e Uellsit, Kate Middleton. Një titull të cilin e...

Lajme të tjera

Web TV