Ushtria dorëzon repartet, 85% e inventarit të Mbrojtjes në ankand

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Mbrojtjes ka pasur 1370 prona në inventarin e saj, por 85% i ka dorëzuar me argumentin se nuk mund t’i menaxhojë.

Pra, 1200 prona që kanë shërbyer për armatën e forcave të armatosura mund të merren nga individë apo kompani private. Kërkesa për privatizim nis në vitin 2010, me 670 repartet e parë, ndërsa me ndryshimet ligjore të vitit 2016 dhe 2017 është parë edhe rezultati i privatizimit.

Pjesa më e madhe e hektarëve është transferuar nga 5 bazat detare, Pashaliman, Kepi i Palit, Shëngjini, Saranda e Porto Palermo. Nga forca detare, për 6 vjet është janë shkëputur 133 hektarë, nga 204 që kishte ushtria aty.

Interesi për të investuar në to me hotele e resorte me përjashtimet fiskale, që ka shpallur qeveria ka qenë i madh pranë vijës bregdetare.

Por nga inventari i pronave të ushtrisë janë dorëzuar edhe repartet larg plazheve për shumën simbolike 1 euro, që janë transformuar në biznese.

Ajo çka reflektohet si ilegjitime në këtë histori, janë kontratat dhe njerëzit që i kanë firmosur ato. Për këtë, në SPAK ka pasur denoncim nga ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari.

Ndërkohë, tkurrja e pronave të ushtrisë shihet me dyshime edhe nga opinioni publik, në aspektin e fuqisë ushtarake dhe mbrojtjes ndaj pushtimit të mundshëm të vendit.

 

Të fundit

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Lajme të tjera

Web TV