Të protestosh i vetëm, 67-vjecari nga Korça pretendon se i kanë marrë 1300 m/2 tokë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

67-vjeçari Petraq Mele proteston në këtë formë para gjykatës se Korçës.

Prej 14 vitesh ai kërkon të drejtën për pronën e vet prej 1300 m/2, ndërkohë që sipas 67 vjeçarit, në 2009 gjykata vendosi ti jepte tokën e tij një personi tjetër.

“Në vitin 2009 kërkon të ma marrin mua, dhe që ishin Tirana Durrësi e Përmeti. Duan të marrin tokë truall në Radanec. Toka është e babit tim, me certefikatë pronësie, të njohur nga shteti, skicë, këta donin të merrnin tokën truall. Ja arrin duke marre 1339 m2 në vendin e gabuar, por toka që ata duan është 3 – 4 km larg ”

Përgjatë këtyre viteve janë zhvilluar 33 seanca gjyqësore, duke I kaluar të gjitha shkallët e gjyqësorit dhe është rikthyer sërish në gjykatën e Korçës për gjykim. Të premten sërish gjykata e Korçës dha vendimin në favor të palës tjetër, duke I mohuar Petraq Meles të drejtën e pronësisë.

“Gjykatësi me 33 seanca vazhdoi me të vdekur, me të arratisur  nëpër botë vetëm që të me lodhte sa i thashë o je i paaftë, o je i kërcënuar o i korruptuar. Dua vendimin të zbardhet. Padia e kërkuar nga unë bie poshtë. Thashë unë çështjen nuk e le do e kërkoj se është në të drejtën time “- shtoi ai.

Vetëm nga gjykata e apelit të Korçës kanë qenë afro 2000 çështje civile të pashqyrtuara ndërkohë që e shumë çështje të tilla të ngjashme presin shqyrtimin në gjykatën e Korçës. Për shkak të ngarkesës së gjyqtarëve koha e zbardhjes së vendimeve shpesh herë i kalon dhe afatet ligjore.

 

Të fundit

Plagosi policin në krye të detyrës, arrestohet autori 42 vjeçar

Policia vë në pranga autorin e plagosjes me armë zjarri të punonjësit të Policisë mbrëmjen e djeshme. Në vijim të...

Zelensky viziton memorialin e 11 shtatorit të Pentagonit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është duke qëndruar në SHBA, ku do të takohet edhe me presidentin amerikan, Joe Biden, por pas senatit ai...

Tha “Bismilah” para se të hante copën e derrit, 2 vjet burg për yllin e Tik Tok-ut

Një grua në Indonezi është burgosur për dy vjet pasi tha një lutje islame para se të hante mish derri, moment që e publikoi...

Messi flet mbi largimin nga PSG: “I vetmi argjentinas që nuk mori mirënjohje nga klubi”

Lionel Messi u largua këtë merkato nga Paris Saint-Germain me destinacion Amerikën aty ku tashmë aktivizohet me skuadrën e Inter Miamit. Historia e sulmuesit...

Republikanët kundërshtojnë paketën e ndihmës prej 24 miliardë dollarësh për Ukrainën

Gjatë vizitës së tij në Shtëpinë e Bardhë, Zelensky takoi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy. McCarthy është kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të...

Lajme të tjera

Web TV