Covid-19 në Shqipëri/ MSH: 10 të infektuar në 24 orët e fundit, 4 të shtruar në spital

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 10 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me Covid-19. 12 janë shëruar në 24 orët e fundit. Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 4 pacientë.

Njoftimi i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 174 testime, ka 10 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 12 të shëruar në 24 orët e fundit

9 Prill 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 174 testime, nga të cilët 10 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

6 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Durrës, Fier, Lushnje, Berat.

Janë 185 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 12 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,213 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 9 Prill 2023)

Raste të reja ditore 10
Të shëruar në 24 orë 12
Të shtruar në spitale 4
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 174

Testime totale 2,051,286
Raste pozitive 334,002
Raste të shëruara 330,213
Raste Aktive 185
Humbje jete 3,604

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 153
Vlorë 8
Fier 8
Shkodër. 4
Berat. 4
Durrës. 3
Korçë. 2
Dibër. 2
Elbasan. 1

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV