test

Fakte të rëndësishme për ciklin që duhet t’i dijë çdo grua

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Menstruacioni, i njohur zakonisht si perioda, është një proces biologjik natyror që çdo grua përjeton gjatë viteve të riprodhimit. Pavarësisht se është një dukuri e zakonshme, menstruacionet shpesh rrethohen nga mite dhe keqkuptime që mund të çojnë në dezinformata dhe turpa të panevojshëm.

Çdo grua duhet të ketë një kuptim bazë të ciklit të saj menstrual për të menaxhuar shëndetin e saj menstrual dhe për të thyer stigmën që e rrethon atë. Këtu janë 6 fakte të rëndësishme rreth menstruacioneve që çdo grua duhet të dijë, duke përfshirë gjatësinë e një cikli menstrual, simptomat e zakonshme menstruale dhe mënyrat për të menaxhuar dhimbjet menstruale

Menstruacionet janë shenjë e një sistemi riprodhues të shëndetshëm

Menstruacioni është derdhja e shtresës së brendshme të mitrës që ndodh një herë në muaj tek gratë në moshë riprodhuese. Është një pjesë thelbësore e ciklit menstrual dhe një shenjë se sistemi riprodhues po funksionon siç duhet. Një periodë e rregullt, e cila zakonisht zgjat 3-7 ditë, tregon se trupi po prodhon sasinë e duhur të hormoneve dhe se mitra është e shëndetshme.

Periodat mund të ndryshojnë në gjatësi dhe intensitet

Cikli menstrual i çdo gruaje është unik, dhe periodat mund të ndryshojnë në gjatësi dhe intensitet. Disa gra kanë cikle më të shkurtra ose më të gjata dhe periodat mund të zgjasin për kohëzgjatje të ndryshme. Për më tepër, disa gra përjetojnë ngërçe ose gjakderdhje më të rënda gjatë periodave se të tjerat. Nëse vëreni një ndryshim të rëndësishëm në ciklin tuaj menstrual, është e rëndësishme të flisni me një mjek.

PMS është një simptomë e zakonshme premenstruale

Sindroma premenstruale (PMS) është një grup i zakonshëm simptomash që ndodhin në ditët para menstruacioneve. Simptomat mund të përfshijnë ndryshime të humorit, fryrje, dhimbje koke dhe ndjeshmëri të gjoksit. Ndërsa PMS mund të jetë e pakëndshme, është një pjesë normale e ciklit menstrual dhe zakonisht largohet sapo të fillojë periudha.

Lexo edhe :  Ushqimet ultra të përpunuara lidhen me vdekjen e hershme, ja çfarë duhet të shmangni

Menstruacionet nuk i bëjnë gratë të papastërta apo të papastra

Në disa kultura, menstruacionet shihen si një tabu, dhe gratë shpesh ndihen të turpëruara ose të turpëruara për periodat e tyre. Megjithatë, menstruacionet janë një proces i natyrshëm dhe nuk i bën gratë të papastërta apo të papastra. Është e rëndësishme të sfidoni këto besime kulturore dhe të edukoni të tjerët për normalitetin e menstruacioneve.

Menstruacionet mund të ndikojnë në disponimin dhe nivelet e energjisë së një gruaje

Shumë gra përjetojnë ndryshime në disponimin dhe nivelet e energjisë gjatë ciklit të tyre menstrual. Kjo është për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin gjatë ciklit menstrual. Disa gra mund të ndihen më të irrituara ose të shqetësuara, ndërsa të tjerat mund të ndihen më të lodhura se zakonisht. Është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj dhe t’i kushtoni vetes kujdes shtesë gjatë kësaj kohe.

Produktet menstruale kanë evoluar për t’iu përshtatur nevojave të grave

Ka shumë produkte menstruale të disponueshme sot që mund t’i ndihmojnë gratë të menaxhojnë menstruacionet e tyre të qetë dhe të matur. Këto përfshijnë tampona, jastëkë, filxhanë për menstruacionet dhe të brendshme të periudhës. Produktet menstruale kanë bërë një rrugë të gjatë vitet e fundit dhe tani ka më shumë opsione se kurrë për t’iu përshtatur nevojave dhe preferencave individuale të grave.

Të fundit

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT,...

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë më parë nga Gjyqtari Mikel...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Lajme të tjera

Web TV