Deputetët protestë për pagat, marrin 156 mijë lekë që nga viti 2013

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputetët dhe ministrat në parlament nuk preken nga rritja e fortë e pagave në administratën publike. Për këtë arsye, ata kërkojnë që të rishikohen edhe rrogat e tyre në planin e hartuar nga qeveria.

Një deputet i parlamentit shqiptar paguhet sot në llogarinë e tij 115 mijë lekë në muaj. Pra, paga bruto e tij është 156 mijë lekë. Sipas ligjit, ai përfiton edhe honorare në komisionet parlamentare, dieta për udhëtime jashtë vendit dhe rimbursim karburanti e telefoni. E gjithë kjo i shton portofolit të tij çdo muaj mesatarisht edhe 110 mijë lekë të tjera. Rrogat e përfaqësuesve të politikës janë fiksuar 10 vite më parë dhe angazhimi i qeverisë për rritur pagat në administratë nuk prek asnjë prej tyre, deputet, kryetar grupi a ministër qoftë.

 “Që në vitin 2013 nuk janë rritur asnjëherë pagat e ministrave, nuk janë rritur pagat e deputetëve dhe nuk kanë për tu rritur. As paga e kryeministrit sa të jem unë këtu”.

Kjo deklaratë është bërë nga Rama në tetor 2022, por 5 muaj më vonë kur ka një vendim për rritje të fortë pagash, deputetët kërkojnë rishikim për pagesat e tyre. Një kërkesë e tillë është bërë në zyrat e kuvendit, me mosvotimin e projektligjit të pagave në administratën shtetërore. Por si janë gjasat, që edhe në parlament të ketë ndryshime.

“Për sa kohë ne nuk jemi në gjendje që t’ia rrisim të tjerëve pagën deri në pikën ku ne të meritojmë të na rritet paga jonë, nuk kemi pse rrisim pagën tonë,” – deklaroi më herët ai.

Sot rroga e një deputeti është afërsisht sa gjysma e rrogës së presidentit. Rroga e Presidentit të Republikës propozohet që të rritet nga 257 mijë, në 425 mijë lekë në muaj ose 2.7 herë më e lartë se paga e deputetit.

Lexo edhe :  SHBA-të duan “Shqipërinë etnike”?/ Ngjela zbulon detajet: Ja çfarë tregoi Rama në Athinë

 

Të fundit

Përfundon Ligue 1, Brest hyn në Champions për herë të parë në histori të klubit

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim...

Foto/ Si e kaluan fundjavën vipat shqiptarë!

Instagrami është mbushur plot me postime të VIP-ave, të cilët na tregojnë përmes fotove të rejat më të fundit. Si çdo herë dritare.net ju tregon...

Këto janë gratë më të pasura në botë! Si i vunë pasuritë e tyre marramendëse!

Për shekuj me radhë, bota e biznesit ka qenë e dominuar nga meshkujt, ku gratë rrallë njihen për arritjet e tyre. Pas ndeshjeve të...

Mbyllet në barazim pa gola sfida Egnatia-Vllaznia, rrogozhinasit shkojnë në finale

Finalja e “Final Four” do të jetë Partizani – Egnatia. Skuadra rrogozhinase arriti të kualifikohej në ndeshjen vendimtare të titullit pasi barazoi 0-0 me...

I keni ditur? Njihuni me 8 ushqimet e konservuara që ndihmojnë në humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV