“Nuk ndërhyjmë tek euro”, Ibrahimaj: Kursi i lirë, masat merren vetëm në emergjencë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zhvlerësimi i euros në nivelet e sotme, me kurs këmbimi 110 lekë ka vënë në pozitë bizneset prodhuese dhe eksportuese që paguajnë faturat në valutë.

Për këtë shqetësim, ministrja e Financave thotë se do të ulet në tryezë me ta, por gjasat që të merren masa për forcimin e monedhës europiane janë shumë të vogla.

Nga ana tjetër, jo të gjithë humbasin nga forcimi i lekut dhe pikiata e euros. Për shembull, borxhi publik ka arritur të ulet ndjeshëm 3 muajt e parë të vitit 2023.

“Në tremujorin e parë, borxhi ndaj PBB ishte 63.27% të PBB, nga 64.58% që ishte në fund të vitit 2022.

Sipas strukturës, pesha më e madhe është në borxhin e jashtëm. Këtu dua theksoj dhe peshën e kursit të këmbimit.

Borxhi është i identifikuar dhe marrë në euro, kursi i euros ka sjellë dhe një rënie të borxhit publik”, tha ministrja.

Ka një shqetësim të përgjithshëm për luhatjen e euros, të cilën Shqipëria e përdor si mjet pagese për shumë transaksione, luhatje e cila për disa lidhet me sezonin e zgjatur turistik, dhe të tjerë me fushatën zgjedhore e paratë informale në treg.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV