”Fushata e PS si përralla me Gjinkallën”/ Sula: Me këngë e valle mbushin nevojat jetike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputeti i PD-së Dashnor Sula e ka krahasuar fushatën e PS me përrallën e gjinkallës.

Sula shkruan se gjinkalla në këtë fushatë janë kandidatët e PS të cilët kërkojnë t’i mbushin trurin qytetarëve se me muzikë dhe valle do mbushin nevojat jetike të tyre.

Sipas tij, me këngë dhe valle do kthehen të rinjtë dhe do ndalet shpopullimi.

POSTIMI I SULËS
🔴 Fushata e kandidateve të PS me këngë, si përralla me Gjinkallën.
📍Prindërit e rinj, por jo vetëm e mbajnë mënd shumë mirë përrallën me gjinkallën dhe bletën. Në verë Gjinkalla qëndronte nënë hije dhe këndonte gjithë kohës. I thoshte bletës e cila punonte, se lodhet kot sepse ushqim do të kishte edhe në dimër.
📍Nëse mund ta paralelizojmë: Gjinkalla në këtë fushatë janë kandidatët e PS të cilët kërkojnë t’i mbushin trurin qytetarëve se me muzikë dhe valle do mbushin nevojat jetike të tyre. Me këngë dhe valle do kthehen të rinjtë dhe do ndalet shpopullimi. Ndërsa vera (kur këndojnë gjinkallat) në përrallë, nënkupton periudhën e fushatës.
🔵Përballimin e dimrit (periudhës pas fushatës) e kanë në dorë vet qytetarët: do ia besojnë dimrin e egër gjinkallave (kandidatëve të PS) që si në rastin e përrallës kthehen te bleta për t’i marrë ushqimin apo kandidatëve të opozitës që njësoj si qytetarët janë bletët punëtore të këtij vendi që punojnë edhe për të ngrënë dhe abuzuar gjinkallat e pushtetit.

Dahs Sula

 

 

Të fundit

Rasti “Meta”, Vojo dhe urgjenca e Ligjit për Partitë Politike

Nga Ben Andoni Ish-presidenti i vendit Ilir Meta, kryetar dhe së shpejti mëtuesi kryesor për president i PL-së, një partie...

PS tre mandate në pushtet, i dërguari i SHBA: Me kënaqësi presim zgjedhjet e ardhshme

I ngarkuari me punë i SHBA në Tiranë, David Wisner gjatë një interviste për ”Zërin e Amerikës”, tha se qëndrimi për Sali Berishën nuk...

Pija “magjike” që ka bërë bujë! Gratë dëshmojnë se duken më të reja pas konsumit të saj

Një pije u bë virale së fundmi dhe një numër i madh grash pohuan se kishin vënë re që pas konsumimit të këtij lëngu...

“Përse u shenjëstrua Dumani?”/ Ja si përgjigjet analisti i njohur

Në një intervistë në një emision televiziv, analisti Arben Meçe, analizoi deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, dhe akuzat e tij të forta...

Rikthehet “makthi” i tërmetit në Turqi, pamje nga momenti i lëkundjeve sizmike

Tërmeti i magnitudës 5.6 Rihter që goditi Turqinë pasditen e kësaj të enjteje shkaktoi panik te banorët. Lëkundjet e tërmetit u regjistraun në rajonin e...

Lajme të tjera

Web TV