Kura me avull kundër stresit dhe dhimbjes së kokës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përdorimet e terapisë me avull datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë.

Që prej asokohe, kjo lloj terapie rekomandohej për trajtimin e një sërë problemesh shëndetësore, veçanërisht ato që prekin rrugët e frymëmarrjes dhe kundër dhimbjes së kokës.

Terapia mund të bëhet nëpërmjet një dushi të nxehtë që vesh me avull të gjithë banjën ose përdorimit të një ene të mbushur me ujë të nxehtë dhe mbulimit të kokës me peshqir duke thithur përmes hundës dhe gojës avullin.

Avulli i mbush mushkëritë me ajër të lagësht dhe ka efekte të shkëlqyera terapeutike.

Përfitimet e terapisë me avull për shëndetin:

Lehtëson frymëmarrjen

Nëse ju jeni prekur nga i ftohti, gripi, bronshiti, sinoziti, azma, alergjitë apo çdo infeksion tjetër respirator, atëherë duhet të shfrytëzoni vlerat e terapisë me avull.

Avulli çliron rrugët e frymëmarrjes dhe e bën atë më të lehtë.

Trakti i irrituar respirator lubrifikohet dhe bllokimet eliminohen.

AgroWeb.org sugjeron që në enën me ujë të nxehtë fusni gjethe eukalipti, menteje ose nenexhiku.

Nëse nuk keni gjethe mund të përdorni dy pika vaj të ekstraktit të bimës.

Kundër dhimbjes së kokës

Dhimbja e kokës që shkaktohet nga sinoziti mund të trajtohet lehtë me terapinë me avull.

Avulli luan rol qetësues për sinozitin dhe largon çdo bllokim të mundshëm.

Marrja e frymës bëhet më e lehtë dhe dhimbja largohet menjëherë.

Në këtë rast sugjerohen gjethet e dafinës në enën me ujë të nxhehtë.

Mund edhe të bëni thjesht avull pa bimë në enë.

Kundër stresit

Terapia me avull qetëson trupin dhe trurin duke nxitur çlirimin e endorfinës, e cila zbut ndikimin e stresit.

Nxehtësia e avullit rrit qarkullimin e gjakut dhe qetëson muskujt.

Lexo edhe :  A pini ujë gjatë ngrënies? Mësoni pse duhet ta hiqni menjëherë këtë zakon

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, këshillohet kamomili ose lavanda si bimë qetësuese brenda enës me ujë të nxehtë.

Eliminon toksinat

Një banjë me avull ju ndihmon të pastroni trupin nga toksinat që akumulohen si pasojë e stresit, ushqyerjes së keqe, tretjes problematike e të tjerë.

Për më tepër, avulli e vë trupin në gjendje hipotermike në të cilën bakteret dhe viruset nuk mbijetojnë dot.

Kundër ngurtësimit të muskujve

Kjo terapi është e dobishme për të çlodhur muskujt e munduar gjatë një aktiviteti fizik.

Kjo është arsyeja përse sportistët futen në sauna ose bëjnë banjë me avull pas stërvitjes.

Avulli zgjeron enët e gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Lëkura dhe flokët

Mjaftojnë 15 minuta me banjë me avull që lëkura të gëzojë shëndet dhe shkëlqim.

Avulli shmang shfaqjen e akneve, pikave të zeza apo njollave.

Ai ndihmon qarkullimin e gjakut në lëkurë por edhe përmirëson shëndetin e flokëve dhe skalpit duke mbajtur nën fre prodhimin e yndyrës.

Kujdes

Terapia me avull nuk rekomandohet për foshnjat, gratë shtatzëna dhe njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut.

Fëmijët mund të përdorin avullin me preparatet e këshilluara nga mjekët.

Mos bëni terapi të tilla nëse keni pirë alkol apo keni ngrënë një vakt të rëndë.AgroWeb

Të fundit

Presidenca e Këshillit të Sigurimit/ Rama: Moment krenarie për gjithë shqiptarët!

“Një moment krenarie për gjithë shqiptarët”, kështu e përkufizon kryeministri Edi Rama, kryesimin e Këshillit të Sigurimit nga Shqipëria. Në një...

FOTO/ Si Brigitte Macron shpëtoi Mbretëreshën Camilla nga një incident ‘live’

Pritja e bërë nga çifti presidencial francez ndaj Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla ishte e ngrohtë. Brigitte Macron, në një gjest solidariteti femëror, “i shpëtoi” një incidet...

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në Volos. Por si duket, kaosi nuk preku vetëm në jetët e njerëzve, por edhe ato...

‘Bild’: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali

Kjo ishte një deklaratë e qartë nga shefi! Dhe sërish kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk i rezistoi dot një goditjeje ndaj Rusisë.., shkruan...

Pse nuk duhet të flini kurrë gjumë në anën tuaj të djathtë

Kur shtriheni në shtrat në fund të ditës së gjatë, ndoshta përkuleni nën batanije dhe vendoseni në pozicionin tuaj të preferuar të gjumit pa...

Lajme të tjera

Web TV