U akuzua për spiunazh, Mikhail Zorin erdhi në Shqipëri i rekrutuar nga inteligjenca ruse

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Blogeri i dyshuar si spiun rus, është vetë inkriminuar në një rrëfim para hetuesve që konsiderohet sekret i sigurisë së lartë.

Megjithatë nëntë muaj pas arrestimin me bujë të tre blogerëve Svetlana Timofeeva, Fedir Alpatov dhe Mikhail Zorin, me akuzën për spiunazh, Gjykata e Elbasanit me 25 maj urdhëroi lirimin e tyre nga burgu pasi Prokuroria e Elbasanit nuk arriti të vërtetonte me prova akuzat e ngritura ndaj tyre brenda afateve ligjore të hetimit.

Por hetimi vazhdon në gjendje të lirë për rusen Timofeeva dhe ukrainasin Alpatov. Ndërsa për rusin Mikhail Zorin, gjykata caktoi masën e arrestit shtëpiak.

Sipas burimeve të gazetares së Top Channel, Anila Hoxha, Zorin 25 vjeç, një student kimie në Çeki, ka pranuar që është rekrutuar nga agjencia ruse e inteligjencës FSB, gjatë një proteste qytetare në Moskë ku edhe e shoqëruan.

“Kam hyrë në Shqipëri me biçikletë nga Mali i Zi. Kam ardhur me detyrën për të fotografuar disa vendndodhje që më pas i nisja me telegram. Kam shkrepur fotografi në Bovillë, Poliçan, Patos dhe Gramsh”, citon Zorinin një burim shumë i sigurt pranë antiterrorit shqiptar.

Mikhail Zorin sipas të dhënave të sistemit ‘TIMS’ hyri në Shqipëri nga Muriqani. Për të ishte hera e parë dhe sipas të dhënave kaloi kufirin në datën 30 korrik 2022 , ora 20.04. Mikhail Zorin ishte njohur me Svetlana Timofeevan si bloger dhe të dy ishin anëtarë të rrjeteve studentore.

“Gjithë plani i guidës tonë në Shqipëri ishte përpiluar nga Mikhail, ishte përpiluar me detaje, me kërkime në internet. Ai më shkroi; jam në Shqipëri, hajde se ke shumë gjëra për të parë”, rrëfeu në Exclusive, Svetlana Timofeeva.

Lexo edhe :  3 biseda që çdo çift i martuar duhet t’i bëjë

Si e gjetën ish uzinën e armëve në Gramsh? Ja ç’thotë për Timofeeva:

“Nuk e di se si e ka gjetur Mikhail, por ai e ka gjetur. Ishte në planin e tij për ta vizituar atë vend. Ne kemi arritur atje në drekë, kemi qëndruar tek një piceri, sepse po binte shumë shi dhe po prisnim të qetësohej koha. Dhe kur filloi duke u errësuar thamë të hyjmë të bëjmë fotografi. Fabrika ngjasonte në pamje të parë me diçka të braktisur, që nuk punonte. Hymë aty. Kemi shëtitur gati një orë brenda dhe hynim nëpër sektorë të ndryshëm. I bënim fotografi gjërave të vjetra. Aty nuk kishte ushtarë nuk kam parë asnjë. Secili nga ne lëvizi në mënyrë të pavarur dhe për llogarinë e tij, sepse nuk donim të fotografonim njëri- tjetrin. Dhe për këtë arsye ai që mbaronte dilte”.

Në dosjen që disponon Exclusive, është edhe dëshmia e ushtarëve që pikasën lëvizjet e tre të rinjve në uzinë, që hedh poshtë pretendimin e tyre që objekti ishte i braktisur.

Të fundit

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Vula e PD/ Basha apo Berisha? Ja gjyqtarët që kanë në dorë fatin e demokratëve

Gjykata e Apelit në Tiranë është vënë dje në lëvizje, ndërsa ka caktuar datën 11 qershor si datën kur do të rinisë sërish gjykimin...

Lajme të tjera

Web TV