1/3 e ndërmarrjeve në Shqipëri menaxhohen nga gratë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vitet e fundit gratë në rolin e sipërmarrëses  po bëhen gjithmonë e më të shumta në numër. Të dhënat e publikuara nga INSTAT nxjerrin në pah se gratë zotërojnë 31,2% të ndërmarrjeve që janë në Shqipëri.

Ajo çfarë bie në sy është se në shumicën e rasteve, bizneset e drejtuara nga gratë kanë 1 deri në 4 të punësuar.

Ato janë kryesisht të fokusuara në “Tregti” dhe “Shërbime të tjera” ku dhe shënohet pjesëmarrja më e lartë të grave në vendimmarrje, respektivisht me 34,2% dhe 40,2%.

Sipas statistikave gratë përbëjnë 47% të të punësuarve në total dhe sektori me përfaqësimin më të ulët të tyre është ai i ndërtimit me 17%.

Tirana dhe Elbasani janë dy qarqet ku janë të përqendruar më shumë se gjysma e ndërmarrjeve dhe ku janë të punësuar 64% e të punësuarve gjithsej.

 

Të fundit

Nga e drejta e abortit për vajzat mbi 16 vjeçe, te surrogacia/ Zbardhet projektligji

Zbardhet projektligji për shëndetin seksual dhe riprodhues. Në këtë projektligj një vajzë mbi 16 vjeçe mund të vendosë vetë...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Kriset marrëdhënia e Romeos dhe Heidit

Çifti Romeo Veshaj dhe Heidi Baçi, kanë debaruar me njëri-tjetrin në orët e para të mëngjesit në ‘Big Brother Vip’. Konkurrentja ishte mërzitur me...

Procesi ndaj Salianjit në Gjykatën e Apelit/ Avokati kërkon shtyrjen e seancës, arsyeja

Gjyqi në Gjykatën e Apelit për deputetin demokrat Ervin Salianji për dosjen ‘Babale’ është shtyrë sërish. Avokati i Salianjit, Ledio Braho ka bërë kërkesë...

Ironizon Agron Gjekmarkaj: Djalli ka dalë nga shishja, atë s’e kontrollon më as Rama

Deputeti demokrat, Agron Gjekmarkaj thotë se raporti i DASH për Shqipërinë është një diagnozë, ndërsa ilaçet dhe shërimin duhet ta bëjmë vetë. Në një reagim,...

Hyn në fuqi amnistia penale/ Përfitojnë 1100 të dënuar, 700 lirohen menjëherë

Nis sot zbatimi i ligjit për amnistinë penale. Numri i të dënuarve që përfitojnë është 1100, prej të cilëve 700 do të lirohen menjëherë...

Lajme të tjera

Web TV